×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wiceminister Kraska o zmianach w Państwowym Ratownictwie Medycznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia30 stycznia 2020 09:43

Naszym celem jest przekonanie ratowników, by wybierali pracę w karetkach i na SOR-ach, bez szukania jej poza systemem - powiedział czwartkowemu "Naszemu Dziennikowi" wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pełnomocnik rządu ds. ratownictwa medycznego.

Wiceminister Kraska o zmianach w Państwowym Ratownictwie Medycznym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kraska w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" opowiedział o zaplanowanych na ten rok zmianach w Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM). Jak poinformował, resort chciałby m.in., by w każdym województwie "była jedna dyspozytornia medyczna, co oznacza, że trzeba scentralizować je w jednym miejscu". Zaznaczył jednak, że nie dotyczy to woj. śląskiego i mazowieckiego, gdzie planowane są dwie dyspozytornie medyczne.

Dodał, że w planach jest również unowocześnienie systemu wspomagania dowodzenia. - Jest to system, który pokazuje miejsce, z którego pacjent dzwoni pod numer 112, a dyspozytor widzi najbliższe karetki, które mogą dojechać najszybciej do poszkodowanego. System podpowiada, która karetka jest wolna oraz potencjalny czas dojazdu. To wszystko ułatwia pracę dyspozytorowi - wyjaśnił wiceszef resortu zdrowia.

Pytany o kwestie kadrowe, Kraska poinformował, że obecnie pracuje ok. 25 tys. ratowników, zatem "sytuacja nie jest zła". - Aczkolwiek chciałbym, aby ratownik pracował w systemie ratownictwa medycznego, czyli na szpitalnym oddziale ratunkowym lub w karetce, na pierwszej linii frontu, gdzie potrzebne są jego wysokie kwalifikacje. Często jednak ratownicy decydują się na pracę na innych oddziałach, zastępując pielęgniarki - zaznaczył.

Wiceminister zdrowia został także zapytany, czy szykują się zmiany w szkoleniach ratowników medycznych. Jak podkreślił, "medycyna nie stoi w miejscu", więc "kwalifikacje trzeba wciąż podnosić, a wiedzę uzupełniać". - Ratownicy mają obowiązkowe kursy, ale chcemy im ułatwić dostęp do szkoleń, wprowadzając 6 dni pełnopłatnego urlopu na kształcenie - poinformował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze