Wiceminister Kraska: nie da się zwiększyć liczby pediatrów z dnia na dzień

Autor: • Źródło: PAP02 stycznia 2023 14:12

Najtrudniejsza sytuacja panuje w woj. podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim – poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, mówiąc o aktualnej sytuacji epidemicznej.

Wiceminister Kraska: nie da się zwiększyć liczby pediatrów z dnia na dzień
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • W całym kraju w szpitalach zajętych jest prawie 9,5 tys. łóżek pediatrycznych - poinformował Waldemar Kraska
  • Wiceminister zdrowia w poniedziałek w RMF FM pytany był m.in. o zachorowania na grypę i obłożenie łóżek na oddziałach pediatrycznych w szpitalach 
  • Był pytany o to, czy szczyt zachorowania na grypę jest jeszcze przed nami, czy już za nami

 

Grypa i RSV: zajęte łóżka pediatryczne

- Jeżeli popatrzymy na zajętość łóżek w szpitalach (...) wydaje się, że sytuacja się stabilizuje (...). Niestety na wysokim poziomie. (...) Ponad połowa infekcji grypowych to są osoby poniżej 14. roku życia. (...) Jest w tej chwili zajętych prawie 9,5 tys. łóżek pediatrycznych" - poinformował wiceminister.- Wdrożyliśmy plan, aby zwiększyć bazę łóżkową dla najmłodszych. W tej chwili jest to już ponad 15 tys. łóżek pediatrycznych w naszym kraju - podał.

Kraska zaznaczył, że jeśli chodzi o obłożenie łóżek pediatrycznych, sytuacja jest różna, w różnych województwach.

- Najtrudniejsza sytuacja jest w woj. podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim. To jest prawie 90 proc. zajętych łóżek pediatrycznych, właśnie przez młodych ludzi, którzy chorują głównie na grypę i zakażenie wirusem RSV - przekazał.

Odniósł się też do pytań, co ma zrobić rodzic, gdy zachoruje dziecko, a nie można dodzwonić się do przychodni, by zapisać je na badanie.

- Jesteśmy w bardzo trudnym okresie. Zachorowań jest bardzo dużo, a to nie jest tak, że zwiększymy liczbę lekarzy, szczególnie lekarzy pediatrów z dnia na dzień. (...) Jeżeli jest stan, który bardzo nas niepokoi, to jest (...) nocna, świąteczna pomoc lekarska, jest szpitalny oddział ratunkowy, jest izba przyjęć, gdzie dyżurują lekarze pediatrzy - mówił Kraska.

Wskazał też na lekarzy rodzinnych.

- Nie zawsze musi to być lekarz pediatra, także lekarze rodzinni potrafią doskonale badać, diagnozować i leczyć najmłodszych - powiedział.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum