Wiceminister Kraska: 3 września zaprezentujemy strategię walki z drugą falą koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2020 20:25

W czwartek zostanie zaprezentowana strategia na jesień - poinformował w poniedziałek (31 sierpnia) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, mówiąc o zapowiadanej przez epidemiologów drugiej fali koronawirusa. Wiceszef MZ powiedział, że jesienią możemy przekroczyć ponad tysiąc zakażeń dziennie.

Wiceminister Kraska: 3 września zaprezentujemy strategię walki z drugą falą koronawirusa
- Widzimy, że ten wirus jest co prawda bardziej zjadliwy, ale nie daje takich dużych powikłań ogólnoustrojowych jak wiosną - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Fot. Archiwum

Wiceszef resortu zdrowia poinformował w radiu RMF FM, że w czwartek (3 sierpnia) zostanie oficjalnie zaprezentowana strategia walki z drugą falą koronawirusa.

- Ona będzie obejmowała w różnych aspektach także to, że pacjentów (z koronawirusem- PAP) na jesieni może być zdecydowanie więcej - powiedział Kraska.

Jego zdaniem zapowiadana druga fala koronawirusa nie będzie aż tak duża jak pierwsza.

- Widzimy, że ten wirus jest co prawda bardziej zjadliwy, ale nie daje takich dużych powikłań ogólnoustrojowych jak wiosną - powiedział Kraska.

Podkreślił, że wirus w okresie jesiennym może być łagodniejszy. Zaznaczył jednocześnie, że w perspektywie jesieni należy także myśleć o epidemii grypy czy o zwykłych przeziębieniach, które - jak wskazał - mogą być zmorą, szczególnie lekarzy rodzinnych.

Kraska, pytany, czy zakładany jest scenariusz mówiący o kilku tysiącach zachorowań dziennie, odpowiedział, że "aż tyle nie powinno być".

- Możemy przekroczyć liczbę tysiąca zakażeń dziennie - dodał.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że 96-97 proc. stanowią przepadki bezobjawowe, które nie skutkują hospitalizacją.

Wiceszef MZ zapewnił, że system jest przygotowany do przeprowadzania ponad 60 tys. testów dziennie.

- Wiemy, że taka możliwość będzie na jesieni konieczna. Chcemy także umożliwić, aby lekarze rodzinni też kierowali na badania koronawirusa - zapowiedział Kraska.

Pytany z kolei, jaki procent zachorowań stanowiły do tej pory zakażenia z imprez rodzinnych, m.in. z wesel i z pogrzebów, odpowiedział, że jest to mniej więcej 10-15 proc. Kraska zwrócił uwagę, że wiele krajów zaostrza przepisy dotyczące wesel, jednak - jak mówił - w Polsce mają one wielką tradycję, dlatego resort cały czas apeluje o przestrzeganie reżimów sanitarnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum