Wiceminister Gadomski podczas HCC 2019: wdrażany pakiet zmian w onkologii jest pakietem kompleksowym

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2019 15:55

- Jestem przekonany, że w polskiej onkologii od wielu lat nie działo się tak dużo dobrego, jak obecnie. Pakiet zmian zaproponowany przez ekspertów i przez Ministerstwo Zdrowia już sukcesywnie wdrażany, jest dla mnie pakietem zmian kompleksowych - podkreślił Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, szef Krajowej Rady Onkologii.

Wiceminister Gadomski podczas HCC 2019: wdrażany pakiet zmian w onkologii jest pakietem kompleksowym
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski: - W połowie roku pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej chcemy rozszerzyć o województwo podlaskie.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski w trakcie panelu "Organizacja leczenia onkologicznego - wybrane zagadnienia", który miał miejsce w drugim dniu IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC - Health Challenges Congress) w Katowicach (8 marca) mówił o pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO i Narodowej Strategii Onkologicznej.

- To są fundamenty zmian w onkologii, ale oprócz tego jest dużo innych działań, mniejszych projektów, które mają wpływ na jakość onkologii w Polsce - twierdził wiceminister.

Przypomniał, że 1 lutego 2019 r. wystartował pilotażem KSO w województwach: dolnośląskim i świętokrzyskim.

- Minął dopiero miesiąc dlatego też dopiero zbieramy pierwsze doświadczenia. Dla mnie sukcesem w tej chwili jest brak krytycznych uwag - mówił wiceminister Gadomski.

Jak informował, aktualnie działa infolinia, call center dedykowane pacjentom w tych dwóch województwach, zawarto umowy, zostali wyodrębnieni koordynatorzy. Według wiceministra, po trzech miesiącach będzie można podjąć próbę oceny, na ile założenia pierwotne dotyczące ukształtowania sieci w tych województwach się sprawdziły.

Wiceminister Gadomski podał, że w połowie roku pilotaż ma być rozszerzyć rozszerzony. Kolejnym województwem w pilotażu będzie podlaskie. 

Jak wspomniał Gadomski projektem związanym z onkologią jest zmiana modelu funkcjonowania histopatologii, która jest podstawą dalszego leczenia i określenia procesu terapeutycznego.

- Problemy na które dziś napotykamy wynikają z niskiej jakości badań co powoduje wydłużenie ścieżki terapeutycznej, wyższe koszty i konieczność ich powtarzania na wyższych poziomach - powiedział wiceminister.

Poinformował, że dlatego MZ wdraża projekt opracowania standardów akredytacyjnych w patomorfologii. - Chciałbym żeby te standardy były zerojedynkowe, by w odróżnieniu od obecnej akredytacji szpitalnej pozostały tylko laboratoria akredytowane - mówił wiceminister, jako datę wejścia w życie standardów podając 1 stycznia 2022 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum