Wiceminister Cieszyński: wzrost procentowy nowych zakażeń nieznacznie spada

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2020 09:15

W sobotę wykryto jedno duże ognisko COVID-19, przez co statystyka zachorowań znacząco wzrosła, ale jeśli spojrzymy na wzrost procentowy zakażeń dzień do dnia, to powoli, ale jednak spada - mówił w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński Fot. Archiwum

Do tej pory najwięcej nowych zakażeń zanotowano w sobotę - 249. Tydzień temu w poniedziałek wykryto 116 nowych zakażeń, we wtorek i w środę - po ok. 150, a w czwartek i w piątek - po ok. 170. W niedzielę były to 224 zakażenia.

Cieszyński był pytany w TVP Info, jak ocenia dotychczasową realizację celów ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- Kiedy porównujemy Polskę - przynajmniej na ten moment - z innymi krajami, to liczba osób zarażonych koronawirusem jest relatywnie niska. Nie można jednak zbyt wcześnie ogłosić sukcesu, bo tak naprawdę najbliższe tygodnie pokażą, czy na dłuższą metę udało się to tak, jak powinno - stwierdził.

Dodał, że kluczowe jest przestrzeganie przez Polaków wszystkich obostrzeń, choć, jak mówił, są sygnały, że nie wszyscy się do nich stosują.

Podkreślił, że największym zagrożeniem jest obecnie transmisja pozioma wirusa, czyli w ramach zamkniętych grup, dlatego ważne jest zostawanie w domach.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 24 marca, w okresie od 25 marca do 11 kwietnia zakazano przemieszczania się z wyjątkiem m.in. wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług. Do pięciu ograniczono liczbę osób, które jednocześnie mogą uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, wyłączając osoby sprawujące posługę.

Granice są zamknięte dla cudzoziemców do 13 kwietnia. Polscy obywatele, którzy wracają do kraju, są rejestrowani, badani i kierowani na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum