JW/Rynek Zdrowia | 25-06-2019 17:25

Wiceminister Cieszyński: dziennie lekarze wystawiają już 50 tysięcy e-recept

Systematycznie zwiększa się liczba wystawianych recept elektronicznych. 24 czerwca pierwszy raz doszliśmy do 50 tys. e-recept wypisanych w ciągu jednego dnia - poinformował we wtorek (25 czerwca) w Warszawie wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podczas konferencji podsumowującej dotychczasowe debaty ''Wspólnie dla Zdrowia''.

- Chcielibyśmy, aby ustawa o dokumentacji medycznej jeszcze w tej kadencji została przyjęta przez radę ministrów - zapowiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Fot. Archiwum

- To nie jest jeszcze efekt, którego się spodziewamy, ale są powody do optymizmu. Zwolnień elektronicznych wystawia się dziennie maksymalnie ok. 150 tys. Mamy wysokie tempo wzrostu i jeśli ten trend się utrzyma, to termin (wdrożenia - red.) na koniec 2019 roku nie jest zagrożony - powiedział Cieszyński.

Wiceminister o postępy we wdrażaniu e-zdrowia pytany był w trakcie siódmej - podsumowującej - debaty ''Wspólnie dla Zdrowia'', którą zorganizowano w gmachu Politechniki Warszawskiej.

O ''trochę już legendarny system P1'' pytał wiceministra Cieszyńskiego prof. Piotr Czauderna, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i członek prezydium rady społecznej "Wspólnie dla Zdrowia".

- Na jakim jest on etapie, kiedy możemy liczyć na pełne przejście na elektroniczną dokumentację pacjentów przez jednostki ochrony zdrowia? Co z innymi inicjatywami typu Internetowe Konto Pacjenta czy portal kolejkowy, które chyba nie do końca przebiły się do świadomości społecznej? - wyliczał prof. Czauderna.

Wiceminister Cieszyński podkreślił, że platforma P1 to efekt wielu lat pracy nad nią.

- Teraz mamy pełną możliwość, żeby rozwijać ten produkt dla pacjentów, lekarzy, personelu medycznego - w taki sposób, żeby rzeczywiście informatyzacja stała się wartością dodaną w systemie ochrony zdrowia, a nie jedynie przeniesieniem biurokracji w postaci papierowej na elektroniczną - mówił.

Wyjaśnił, że e-dokumentacja medyczna wymaga ''dużej zmiany ustawowej'' - po to, by wykorzystać potencjał narzędzi elektronicznych.

- Chcielibyśmy, aby ustawa o dokumentacji medycznej jeszcze w tej kadencji została przyjęta przez radę ministrów - zapowiedział Cieszyński.

Wspomniał także o Internetowym Koncie Pacjenta. - Na stronie pacjent.gov.pl już dzisiaj jest dużo. Są informacje z recept wystawionych, zrealizowanych, które będą też dostępne dla lekarza. Oprócz tego oczywiście e-skierowanie. Ale są też funkcjonalności, które stopniowo przenosimy z NFZ, ze Zintegrowanego Informatora Pacjenta, by nie tworzyć dwóch równoległych bytów - mówił wiceszef resortu zdrowia.

Podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia chce, aby wszystkie usługi online dla pacjenta były dostępne pod jednym adresem, w jednym miejscu, tak jak w przypadku aplikacji komercyjnych.

Cieszyński poinformował, że trwają tez prace nad nowymi funkcjami IKP. Chodzi m.in. o tzw. ankietę profilaktyczną.

- Pacjent odpowiada na kilkanaście pytań o stylu życia i na podstawie tego otrzymuje informacje, z jakich programów profilaktycznych może skorzystać. Na razie są to programy finansowane ze środków europejskich, pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, ale należałoby to rozszerzyć. Chcemy wprowadzić informacje o kolejkach, o świadczeniodawcach - podsumował.