×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Weszły zmiany w skierowaniach lekarskich. Nowe przepisy już obowiązują

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia17 marca 2023 20:15

Przepisy dotyczące zmian w skierowaniach lekarskich weszły w życie 17 marca 2023 roku. Dotyczą skierowań na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe.

Weszły zmiany w skierowaniach lekarskich. Nowe przepisy już obowiązują
Przepisy dotyczące zmian w skierowaniach lekarskich weszły w życie 17 marca 2023 roku Fot. AdobeStock

 

Weszły zmiany w skierowaniach lekarskich. Nowe przepisy od 17 marca

17 marca w życie wchodzi nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe i rehabilitację uzdrowiskową. Przepisy zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw 2 marca, a zaczynają obowiązywać po 14 dniach.

Nowela sankcjonuje jedną, ale bardzo ważną dla pacjentów zmianę: wprowadza elektroniczne skierowania do sanatorium i na rehabilitację uzdrowiskową.

Docelowo e-skierowania na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe mają wyeliminować postać papierową, ale Ministerstwo Zdrowia ustaliło okres przejściowy, gdy obie wersje mogą funkcjonować naprzemiennie.

Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu do przepisów podkreślało, że "przyjęte rozwiązanie usprawni proces obsługi pacjentów", bo wystawianie skierowań będzie przebiegało sprawniej. Ponadto "zniweluje ryzyko zagubienia wersji papierowej takiego druku czy też niewywiązania się z 30-dniowego terminu przesłania skierowania do właściwego oddziału NFZ". 

- Projektowane rozwiązania umożliwią wystawianie przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego skierowań w postaci elektronicznej, bez konieczności czasochłonnej czynności ręcznego wypełniania druku skierowania na ten rodzaj świadczeń oraz wysyłki skierowania do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ - podkreśla resort.

Poza tym e-skierowania to oszczędności, bo skierowań nie trzeba ani drukować, ani wysyłać przez tradycyjną pocztę.

Termin przejściowy dla skierowań w dwóch formach do 30 czerwca

Okres przejściowy, gdy skierowania w formie papierowej i elektronicznej będą mogły funkcjonować naprzemiennie, wyznaczono do 30 czerwca 2023 roku.

Ponadto skierowania papierowe zostaną utrzymane - również po 30 czerwca - w dwóch wyjątkowych sytuacjach:

 • gdy skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową ma być zrealizowane przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego poza granicami kraju
 • gdy warunki organizacyjno-techniczne, w tym brak dostępu do systemu teleinformatycznego, uniemożliwiają wystawienie i prowadzenie skierowania w postaci elektronicznej.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze