Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. "Apelowaliśmy o to od dawna" - piszą Pracodawcy RP

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia18 listopada 2021 14:47

Szczepienia. Pracodawcy RP popierają poselski projekt ustawy, która umożliwi pracodawcom sprawdzenie czy ich pracownicy zaszczepili się przeciwko COVID-19.

Weryfikacja szczepień w miejscu pracy będzie wprowadzona ustawowo FOT. PTWP
  • Pracodawcy RP wskazują, że „przedsiębiorcy, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, muszą sprawnie zarządzać ryzykiem, w tym chronić zdrowie swoich pracowników
  • Dlatego ta organizacja popiera poselski projekt ustawy, która pozwoli, między innymi przedsiębiorcom poprosić pracownika o certyfikat zaszczepienia
  • Jeżeli pracownik nie potwierdzi zaszczepienia, będzie, np. mógł być przeniesiony na miejsce pracy, w którym nie ma styczności z klientami czy innymi pracownikami

Przypomnijmy, że do Sejmu ma wkrótce trafić poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Wnioskodawcą projektu jest poseł Czesław Hoc (PiS), wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia.

Potrzeba budowania "zdrowych miejsc pracy"

- Rozwiązania prawne, dzięki którym pracodawcy będą mieli prawo weryfikacji czy zatrudnieni przez nich pracownicy są zaszczepieni przeciw COVID-19, wpisują się - w sytuacji pandemii - w potrzebę budowania „zdrowych miejsc pracy”. Wszyscy powinniśmy dbać nie tylko o własne zdrowie, ale też być w pewnym stopniu współodpowiedzialni za zdrowie osób wokół nas - pisze organizacja Pracodawcy RP w swoim stanowisku, popierającym poselski projekt ustawy.

Pracodawcy RP wskazują, że „przedsiębiorcy, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, muszą sprawnie zarządzać ryzykiem, w tym chronić zdrowie swoich pracowników, by prowadzić działalność biznesową. Zatem należy dążyć do absolutnego zminimalizowania ryzyka wprowadzenia nawet lokalnych ograniczeń dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Jednym z narzędzi zapewniających ciągłość funkcjonowania firm jest możliwość weryfikacji certyfikatów szczepień przeciw COVID-19 pracowników”.

- Środowisko pracodawców od dawna zwraca uwagę na konieczność przyjęcia tego typu rozwiązań, z uwagi na fakt, iż umożliwienie pracodawcom dostępu do informacji o szczepieniach pracowników stanowi istotny element polityki przeciw pandemicznej - czytamy w stanowisku Pracodawców RP.

Czytaj też: Weryfikacja szczepień w pracy. Projekt ustawy w Sejmie

Chodzi o minimalizację ryzyka zakażeń oraz jego skutków

Organizacja ta apelowała już o to takie rozwiązanie wspólnie z przedstawicielami środowiska przedsiębiorców i pracodawców. - Dlatego też z dużym zadowoleniem przyjmujemy informację dotyczącą przygotowanego i procedowanego projektu ustawy regulującej kwestię weryfikacji przez pracodawców zaszczepienia pracowników przeciw COVID-19 - przyznają Pracodawcy RP.

Zdaniem organizacji to rozwiązanie przyczyni się do „skutecznego zarządzania ryzykiem na poziomie poszczególnych przedsiębiorstw, co posłuży minimalizacji ryzyka zakażeń oraz jego skutków. Wynikiem tej inicjatywy legislacyjnej z pewnością będzie poprawa produktywności i jakości pracy w dobie pandemii, ale przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa pracowników w miejscu pracy w obliczu narastającej 4. fali pandemii”.

Jak informował w środę, 18 listopada poseł Czesław Hoc, projekt ustawy zakłada, między innymi, że przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika. - Jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to będzie można zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami - wskazał poseł Czesław Hoc, który jest wnioskodawcą projektu.

Czytaj też: Karauda: Płacimy za wolność antyszczepionkowców. "Odchodzi ponad 200 osób dziennie"

Obostrzenia na Boże Narodzenie? Minister Niedzielski odpowiedział, jak planować święta

Rzecznik rządu o szczepieniach: jest pewna granica swobody i decyzyjności obywateli

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum