×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Weryfikacja szczepień pracowników. Tym projektem sejmowa komisja zajmie się 11 stycznia

Autorzy: WOK; MP • Źródło: Rynek Zdrowia07 stycznia 2022 18:24

Weryfikacja covidowa. Pracownicy będą sprawdzani, czy zaszczepili się przeciwko COVID-19? Projektem ustawy, dającej pracodawcom taką możliwość, zajmie się już w najbliższy wtorek, 11 stycznia Sejmowa Komisja Zdrowia.

Weryfikacja szczepień pracowników. Tym projektem sejmowa komisja zajmie się 11 stycznia
Pracodawca zweryfikuje szczepienia pracowników? FOT. AdobeStock
  • 11 stycznia Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzy poselski projekt ustawy dający pracodawcom możliwość sprawdzania czy ich pracownicy zaszczepili się przeciwko COVID-19
  • Projekt przewiduje też możliwość oddelegowania pracownika do pracy poza stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy
  • 5 stycznia odbyło się wysłuchanie publiczne tego poselskiego projektu
  • Naczelna Izba Lekarska wskazuje, że podczas wysłuchania zabrakło głosów przedstawicieli Rady Medycznej, środowisk medycznych oraz eksperckich

Pracodawca zweryfikuje szczepienia pracowników?

Przypomnijmy, że 5 stycznia 2022 r., w trakcie posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się wysłuchanie publiczne poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19.

Ustawa, która ma pozwolić pracodawcom na weryfikowanie u pracowników wyników testów na koronawirusa czy szczepień przeciw COVID-19, co od samego początku wzbudza ogromne emocje.

Poselski projekt tej kontrowersyjnej ustawy zostanie rozpatrzony już we wtorek, 11 stycznia na najbliższym posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia.

Podczas publicznego wysłuchania projektu licznie zjawili się jego przeciwnicy. Wskazywali przede wszystkim, że projektowana regulacja są niezgodna z konstytucją, prawem oraz z przepisami RODO.

Oburzenia takim przebiegiem wysłuchania publicznego nie kryje, między innymi samorząd lekarski. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyja zamierzał wziąć udział w posiedzeniu, ale w uzgodnieniu z Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej postanowił ograniczyć swoje wystąpienie do formy pisemnej. Zostało ono przekazane przewodniczącemu Sejmowej Komisji Zdrowia Tomaszowi Latosowi.

Prezes NRL: podczas wysłuchania zabrakło głosów środowisk medycznych

- Decyzję tę podjęto, m.in. na znak solidarności z przedstawicielami pozostałych zawodów medycznych, których zgłoszenia do udziału w wysłuchaniu nie zostały przyjęte ze względu na limit uczestników - czytamy na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

NIL zwraca uwagę, że w czasie posiedzenia „zabrakło głosów przedstawicieli Rady Medycznej, środowisk medycznych oraz eksperckich”. Zdaniem prezesa NRL ich udział został uniemożliwiony przez „zmasowany sposób zajęcia miejsc przez osoby głoszące tezy niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i osiągnięciami medycyny. Tym samym, wysłuchanie publiczne posłużyło za miejsce głoszenia teorii antyszczepionkowych i spiskowych”.

W ocenie prof. Andrzeja Matyi opinie dotyczące kwestii medycznych miały wątpliwą wartość merytoryczną i trudno jest w jakikolwiek sposób z nimi polemizować.

„Stwierdzenia negujące osiągnięcia współczesnej medycyny i porównujące je do zbrodniczych eksperymentów na ludziach nie zasługują na poważne traktowanie w sytuacji, kiedy dane statystyczne dotyczące zgonów i zakażonych pacjentów korzystających z pomocy aparatów podtrzymujących oddychanie, wskazują, że wśród najciężej chorych osoby zaszczepione stanowią zaledwie ok. 20 proc.” - przypomina samorząd lekarski.

Prezes NRL wyraził nadzieję, że „dalsze prace nad projektem ustawy doprowadzą do rozsądnych zapisów, wpływających na ograniczenie pandemii, zmniejszenie liczby zgonów i zakażeń z powodu COVID-19, a także umożliwią zwiększenie dostępności do leczenia wszystkich pacjentów oraz nieprzerwane funkcjonowanie polskiej gospodarki”.

Weryfikacja covidowa. Oto, co zawiera projekt ustawy. LISTA

Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 ma wprowadzić rozwiązania w zakresie:

  • Możliwości wykonywania przez pracownika (lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą) nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2, w tym finansowanych ze środków publicznych
  • Możliwości zażądania przez pracodawcę od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o posiadaniu ważnego:
    - negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2
    - informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2
    - wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19
  • Projekt przewiduje też możliwość oddelegowania pracownika do pracy poza stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze