Weryfikacja szczepień. Müller: liczę, że na następnym posiedzeniu Sejmu projekt zostanie przyjęty

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP18 listopada 2021 10:41

- Liczę, że na następnym posiedzeniu Sejmu projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19, zostanie przyjęty i że również Senat go szybko przyjmie - mówi rzecznik rządu Piotr Müller.

Pracodawca będzie mógł zweryfikować szczepienie przeciw COVID-19. Projekt ustawy na grudniowym posiedzeniu Sejmu Fot. AdobeStock
  • Po długich zapowiedziach ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o możliwości weryfikacji przez pracodawców szczepień, Sejm zajmie się projektem ustawy
  • Parlament pochyli się jednak nie nad wcześnie zapowiadanym projektem szefa resortu, a złożonym w środę, 17 listopada, przez posłów PiS
  • - Projekt, który został przedstawiony w sierpniu był nieco bardziej ofensywny, ten jest pewnego rodzaju kompromisem - mówi w rozmowie z TVN24 rzecznik rządu Piotr Müller
  • Rzecznik liczy, że dzięki nowym zapisom liczba osób zaszczepionych przeciw Covid-19 się zwiększy

Pracodawca sprawdzi zaszczepionych. Projekt na grudniowym posiedzeniu Sejmu

W środę, 17 listopada, posłowie PiS poinformowali o poselskim projekcie ustawy, która umożliwiłaby pracodawcom sprawdzenie czy jego pracownicy zaszczepili się przeciw COVID-19. Do tematu projektu odniósł się w czwartek, 18 listopada, rzecznik rządu Piotr Müller, który był gościem TVN24.

- Liczę, że na następnym posiedzeniu Sejmu projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19, zostanie przyjęty i że również Senat go szybko przyjmie - powiedział rzecznik

Czytaj: Weryfikacja szczepień w pracy. Projekt ustawy w Sejmie

Niedzielski komentuje poselski projekt weryfikacji szczepień. Teraz ma zająć się nim Sejm

"Liczymy, że liczba szczepień przeciw COVID-19 wzrośnie"

- Środek miękki, bo on jest de facto rozwiązaniem pośrednim, tzn. (daje) możliwość weryfikacji i ewentualnego przekazania decyzji pracodawcy, co do zmiany wykonywania obowiązków służbowych - mówił.

Pytany, od kiedy była mowa o tej ustawie, rzecznik rządu odpowiedział: "To jest trudna ustawa. Mówiliśmy o tym pewnie od września".

Dziennikarz przypomniał, że minister zdrowia Adam Niedzielski pierwszy raz powiedział o niej w sierpniu, a od tego czasu rząd nie był w stanie przyjąć tej ustawy. Ponadto dziennikarz stwierdził, że część osób, która nie chce się szczepić, w momencie, gdyby wiedzieli, że ich pracodawca może ich odsunąć od ich miejsca pracy, poszłaby się szczepić.

- Te przepisy chcemy wprowadzić, dlatego liczymy na to, że ta liczba zostanie zwiększona, jeżeli chodzi o szczepienia - powiedział Müller.

Czytaj: "Zawodówki" dla lekarzy stają się faktem. Sejm przyjął poprawki Senatu

Czy wróci nauka zdalna w szkołach? Minister Czarnek: nie jestem wróżką

Weryfikacja szczepień przez pracodawcę. "Sierpniowy projekt był bardziej ofensywny"

Dopytywany, czemu do tej pory ta ustawa nie została uchwalona, polityk powtórzył: "To nie jest łatwe rozwiązanie, łatwe również z powodów prawnych, bo budziło ono wątpliwości".

- Projekt, który został przedstawiony w sierpniu był nieco bardziej ofensywny, ten jest pewnego rodzaju kompromisem - dodał. 

Rzecznik pytany, czemu to nie jest projekt rządowy, odpowiedział: "Czy to jest projekt rządowy, czy jest poselski - został przygotowany przez rząd, po to, żeby został złożony wczoraj, żeby już ścieżka rządowa nie szła".

Na uwagę, że szef resortu zdrowia informował, że 8 września ten projekt miał stanąć na rządzie i dlaczego nie został przyjęty, powiedział: "Bo była różnica zdań, również w zakresie prawnym i co do tego, jak daleko ten projekt może iść".

Dopytywany, kto z ministrów lub która z partii wchodząca w skład koalicji odmawiała podpisania się pod tym projektem, Müller podkreślił, że projektu nie było na posiedzeniu rządu, więc ministrowie nad projektem nie obradowali.

Czytaj: Koronawirus. 18 listopada. Kraska zdradził liczbę zakażeń i zgonów. Kolejny rekord

Przy jakim poziomie zakażeń rząd wprowadzi nowe obostrzenia? Niedzielski odpowiada

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum