Weryfikacja covidowa i karanie niepokornych. Komisja zdrowia głosowała za odrzuceniem tego projektu

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia01 lutego 2022 17:59

W Sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się we wtorek, 1 lutego pierwsze czytanie kolejnego już projektu ustawy o tzw. weryfikacji covidowej. Projekt przewiduje, m.in. darmowe testy na koronawirusa dla pracowników, a pracodawcy daje możliwość żądania okazania negatywnego wyniku testu. Komisja głosowała za odrzuceniem projektu.

Weryfikacja covidowa i karanie niepokornych. Komisja zdrowia głosowała za odrzuceniem tego projektu
Weryfikacja covidowa. Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia, 1 lutego 2022 r. Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Sejmowa Komisja Zdrowia ponownie zajęła się się we wtorek, 1 lutego projektem ustawy o tzw. weryfikacji covidowej
  • Planowane przepisy miały pozwolić pracodawcom żądać od pracowników podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa
  • Projekt przewiduje też tzw. świadczenia odszkodowawcze z tytułu zakażenia wirusem SARS­‑CoV­‑2. Zapłacą je pracownicy, którzy nie poddadzą się testom i mogli spowodować zakażenie innych osób  w miejscu pracy
  • Projekt ostro krytykowała nie tylko opozycja, ale też Pracodawcy RP.  Wskazują, że udowodnienie, że do zakażenia doszło właśnie w zakładzie pracy i to od konkretnego pracownika jest absolutnie nierealne
  • Na wtorkowej komisji posłowie zdecydowali - stosunkiem głosów 22:17 - o odrzuceniu całego projektu po pierwszym czytaniu

Oglądaj retransmisję  z przebiegu pierwszego czytania projektu ustawy o weryfikacji covidowej podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia we wtorek, 1 lutego:

Bezpłatne wykonywanie testów co najmniej raz w tygodniu

W Sejmowej Komisji Zdrowia we wtorek, 1 lutego odbywa się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19.

Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne wykonywanie testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2, jak również pozwalających pracodawcom żądać od pracowników oraz osób wykonujących na rzecz pracodawcy pracę na podstawie umów cywilnoprawnych podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Zgodnie z projektem ustawy nieodpłatny test pracownik będzie mógł wykonać zasadniczo raz w tygodniu.

- Ponadto projekt ustawy stwarza podstawę do żądania przez pracodawcę od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Podania tej informacji pracodawca będzie mógł wymagać w wyznaczonym terminie, nie częściej jednak niż raz w tygodniu - mówił przedstawiciel wnioskodawców, poseł Paweł Rychlik (PiS).

Nie masz testu, zakażasz innych, zapłacisz

Projekt przewiduje też tzw. świadczenia odszkodowawcze z tytułu zakażenia wirusem SARS­‑CoV­‑2. Zapłacą je pracownicy, którzy nie poddadzą się testom.

Chodzi o sytuację, kiedy z wnioskiem o wszczęcie postępowania w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego wystąpi pracownik, u którego potwierdzono zakażenie SARS­‑CoV­‑2, a który ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy. Świadczenie to wynosić będzie równowartość 5‑krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

- Ten projekt jest od początku do końca zły, konfidencki i niezgodny z wiedzą medyczną. Powinien być odrzucony w pierwszym czytaniu - podkreślał poseł Rajmund Miller (KO).

Projekt ustawy ostro krytykuje nie tylko opozycja, ale też, m.in. Pracodawcy RP. W swoim stanowisku organizacja ta ponownie apeluje, "aby pracodawcom zostało udostępnione narzędzie pozwalające na weryfikację faktu czy pracownicy są zaszczepieni (poprzez okazanie certyfikatów), posiadają negatywny wynik testu lub zaświadczenia o byciu ozdrowieńcem".

Mechanizm "pozywania się między pracownikami, przy udziale pracodawcy"

- Kwestie zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych to odpowiedzialność państwa, a nie pracowników i pracodawców - podkreślają Pracodawcy RP. Wskazują, że zaproponowane w projekcie rozwiązania w żaden sposób nie przekładają się na poprawę bezpieczeństwa epidemicznego pracowników, a w dodatku przenoszą całą odpowiedzialność na pracodawców.

- Przewidziany w projekcie mechanizm „pozywania się między pracownikami, przy udziale pracodawcy” jest nie do przyjęcia. Przerzucanie całej odpowiedzialności na osobę nieprzetestowaną jest, z prawnego punktu widzenia, niedopuszczalne -czytamy w stanowisku.

- Poza tym przewidziany w projekcie mechanizm do egzekwowania i udowodnienia, że do zakażenia doszło właśnie w zakładzie pracy i to od konkretnego pracownika jest absolutnie nierealny. Wprowadzenie takiego rozwiązania jest niemożliwe organizacyjnie i może doprowadzić do rosnącej ilości zakażeń, paraliżu organizacji i konfliktów między pracownikami - przestrzegają Pracodawcy RP.

"Projekt tej ustawy jest tak zły, że nie da się go poprawić, dlatego należy go odrzucić w całości"

Posłowie wszystkich ugrupowań opozycyjnych dopytywali, skąd znajdą się w budżecie państwa pieniądze na masowe testowanie pracowników. - Zgodnie z projektem ustawy w ciągu kilku tygodni czeka nas przeprowadzenie ok. 900 mln testów. W uzasadnieniu projektu ustawy nie ma w ogóle mowy o żadnych wyliczeniach - powiedziała poseł Krystyna Skowrońska (KO).

Zdaniem Artura Dziambora z Konfederacji roczne koszty takiego testowania wyniosą ok. 82 mld zł. Natomiast poseł Marcelina Zawisza (Lewica) przestrzegała, że sądy będą kwestionować odszkodowania dla pracowników wypłacane na drodze postępowania administracyjnych, bo na jakiej podstawie wojewoda będzie rozstrzygał, kto się od kogo zaraził?

W opinii posła Andrzeja Sośnierza, "projekt tej ustawy jest tak zły, że nie da się go poprawić, dlatego należy go odrzucić w całości". Podobny wniosek formalny złożyła Koalicja Obywatelska. Tak też się stało.

Na wtorkowej komisji posłowie zagłosowali - stosunkiem 22:17 - za odrzuceniem całego projektu w pierwszym czytaniu. Jeszcze tego samego wieczoru także Sejm głosował za odrzuceniem "lex Kaczyński". Przeciwko tej regulacji opowiedziało się 253 posłów, za jej przyjęciem było 152, a wstrzymało się od głosu 37 posłów. Tym samym projekt upadł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum