Wenezuela: kryzys w ochronie zdrowia, wzrosła śmiertelność noworodków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2018 20:01

Wenezuelska opozycja bije na alarm z powodu głębokiego kryzysu systemu ochrony zdrowia. Rozbudowany w pierwszym okresie "rewolucji boliwariańskiej" i dostępny najuboższej ludności, przeżywa dziś gwałtowne załamanie: śmiertelność noworodków wzrosła o 30 proc.

Wenezuela: kryzys w ochronie zdrowia. Fot. Materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Tymczasem rząd prezydenta Nicolasa Maduro "zaprzecza istnieniu kryzysu w dziedzinie wyżywienia i ochrony zdrowia, odrzucając oferty pomocy i współpracy ze strony wspólnoty międzynarodowej", podczas gdy powstała "wybuchowa sytuacja" - oświadczyła w piątek (9 marca) na konferencji w stolicy Meksyku Erika Guevara-Rosas, dyrektorka organizacji Amnesty International na obie Ameryki.

Według danych wenezuelskich organizacji obrońców praw człowieka, na które powołuje się hiszpańska agencja EFE, liczba publicznych ośrodków zdrowia, które zapewniały dotąd opiekę medyczną 90 procentom pacjentów w kraju, zmalała ostatnio wskutek kryzysu gospodarczego, jaki przeżywa Wenezuela, o 50 proc.

Kolumbijskie władze imigracyjne podały, że 24 tys. Wenezuelczyków spośród 550 tys. świeżych imigrantów z tego kraju skorzystało dotąd z usług medycznych w Kolumbii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum