Wchodzą nowe obostrzenia koronawirusowe. Rozporządzenie covidowe wprowadza dwie ważne zmiany

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, RCL29 października 2021 12:00

Nowe obostrzenia koronawirusowe wchodzą 31 października. Projekt nowego rozporządzenia covidowego Rady Ministrów 28 października trafił do podpisu premiera. Dokument wprowadza dwie ważne zmiany.

Nowe rozporządzenie covidowe utrzymuje istniejące obostrzenia do 30 listopada Fot. Shutterstock
  • Koronawirus. Jest nowy projekt rozporządzenia covidowego Rady Ministrów. 28 października został skierowany do podpisu premiera
  • To projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
  • Dokument zakłada dwie ważne zmiany w obostrzeniach. Przede wszystkim przedłuży istniejące obostrzenia do 30 listopada
  • Poza tym rozporządzenie modyfikuje obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach i na uczelniach 
  • Nowe przepisy covidowe wejdą w życie 31 października

Obostrzenia koronawirusowe. Wchodzi nowe rozporządzenie covidowe 

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano 27 października projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W czwartek, 28 października, został skierowany do podpisu premiera. 

To już pewne, że rozporządzenie wejdzie życie 31 października 2021.

Dokument zakłada dwie ważne zmiany w obostrzeniach. Najważniejszą jest przedłużenie istniejących obostrzeń do 30 listopada - obecnie obowiązują do końca października. Poza tym rozporządzenie wprowadzi obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach i na uczelniach w czasie przerw między lekcjami i zajęciami, chyba że inaczej postanowi kierujący takim podmiotem.

Sprawdź: Cmentarze na 1 listopada. Minister zdrowia apeluje na Wszystkich Świętych

Najnowszy projekt rozporządzenia covidowego zakłada:

  • przedłużenie do dnia 30 listopada 2021 r. obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego aktu normatywnego;
  • modyfikacje regulacji dotyczących obowiązku zakrywania ust i nosa:
  • a) podczas przeprowadzania konkursu na aplikację kuratorską i egzaminu kuratorskiego – uczestnicy powyższych: konkursu i egzaminu zwolnieni będą z obowiązku zasłaniania ust i nosa (na wzór konkursów i egzaminów organizowanych dla przedstawicieli innych grup zawodowych objętych modyfikowanym przepisem),
  • b) na terenie szkół, placówek oświatowych, uczelni, instytutów badawczych, instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk, międzynarodowych instytutów naukowych utworzonych na podstawie odrębnych ustaw działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki; projektowane rozwiązania przewidują, że zakrywanie ust i nosa na terenie ww. podmiotów będzie obowiązkowe w czasie poza zajęciami (oraz zajęciami edukacyjnymi), chyba że inaczej postanowi kierujący takim podmiotem.

Sprawdź: Koronawirus. 27 października rekord czwartej fali. Ogromny skok zakażeń i zgonów. Zmarły 133 osoby

Czytaj również: L4 z datą wsteczną. Na ile dni do tyłu może być zwolnienie lekarskie?

Obowiązkowe maseczki na przerwach, chyba że...

W sprawie obowiązku zasłaniania ust i nosa na terenie szkół, placówek oświatowych, uczelni, instytutów badawczych w czasie poza zajęciami (chyba że inaczej postanowi kierujący takim podmiotem) do projektu dołączono uzasadnienie.

- Ratio legis powyższego rozwiązania stanowi umożliwienie elastycznego podejmowania decyzji przez kierujących ww. podmiotami w zależności od lokalnej sytuacji epidemicznej uwzględniającej takie czynniki, jak liczba zaszczepionych osób, czy też wskaźnik zachorowań w danej miejscowości (województwie) - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Ponadto - jak wskazują przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia - "uzasadnieniem wprowadzenia obowiązku zasłaniania ust i nosa wyłącznie w czasie poza zajęciami (oraz zajęciami edukacyjnymi) jest zwiększone ryzyko ewentualnych kontaktów mogących skutkować transmisją wirusa SARS-CoV-2 w tym czasie".

- Z uwagi na fakt, że w przerwach między zajęciami (jak również podczas zajęć świetlicowych w szkołach) studenci oraz uczniowie mają kontakt ze zdecydowanie większą liczbą innych osób (przebywają w niehomogenicznych grupach osób), w tym w sposób utrudniający zachowanie dystansu, np. w czasie przebywania w szatniach, czy też stołówkach albo przemieszczania się między pomieszczeniami, w których odbywają się zajęcia - przekonują autorzy projektu.

Czytaj także: Paszport covidowy warunkiem przyjęcia do szpitala? Kraska: opracowaliśmy standardy

Kraska: NFZ zapłaci za nieodsyłanie pacjentów z COVID ze szpitali

Na lekcjach bez maseczek

Jednocześnie wskazują, że ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2 jest zdecydowanie mniejsze w trakcie zajęć lekcyjnych. 

- Z uwagi na fakt pozostawania przez uczniów w tej samej grupie osób, co do zasady bez przemieszczania się i zmniejszonej liczby interakcji z innymi osobami (w niektórych podmiotach studentom i uczniom zapewniane są pojedyncze ławki) - dodają. 

Autorzy projektu rozporządzenia podkreślają, że obowiązek zasłaniania ust i nosa nie zostanie zmodyfikowany w odniesieniu do dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego lub placówce oświatowej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Sprawdź: Krótsze L4 i niższy zasiłek. Rewolucja w ZUS. Chorobowy, macierzyński, szpitalny po nowemu

Kod choroby jest na zwolnieniu lekarskim. Co na L4 widzi pracodawca?

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum