Węgry: burmistrz chce testów antynarkotykowych dla młodzieży i polityków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2014 09:42

Burmistrz jednej z dzielnic Budapesztu chce wprowadzić obowiązkowe coroczne testy antynarkotykowe dla młodzieży w wieku 12-18 lat oraz dziennikarzy i wyłanianych w wyborach polityków. Propozycją zajmie się w poniedziałek frakcja parlamentarna rządzącego Fideszu.

Węgry: burmistrz chce testów antynarkotykowych dla młodzieży i polityków

Mate Kocsis, burmistrz budapeszteńskiej 8. Dzielnicy jest w Fideszu dyrektorem ds. komunikacji społecznej. Propozycję swą ogłosił późnym wieczorem w piątek na Facebooku. Zapowiedział, że zwróci się do deputowanych Fideszu o zaproponowanie odpowiedniej ustawy.

Jak oświadczył, badane powinny być "osoby najbardziej zagrożone, ludzie podejmujący decyzje i kształtujący opinię publiczną".

Rzecznik frakcji Fideszu w parlamencie Bence Tuzson powiedział w sobotę (6 grudnia) na konferencji prasowej, że propozycja zostanie przedyskutowana w poniedziałek.

Jak zauważa Reuters, partia premiera Viktora Orbana dysponuje obecnie większością 2/3 głosów w parlamencie. Jest to większość pozwalająca na przyjęcie ustaw nawet bez konsultacji i nawet w kilka dni po pojawieniu się jakiejś inicjatywy.

33-letni Kocsis przyczynił się do zakończenia w sierpniu programu wymiany igieł do strzykawek dla narkomanów, którzy przyjmują narkotyki dożylnie. Celem tego programu było powstrzymanie rozprzestrzeniania się tą drogą wirusa HIV i chorób zakaźnych.

Od czasu, gdy w 2010 roku został burmistrzem Kocsis wprowadził m.in. zakaz wymierzony w zbieraczy surowców wtórnych oraz kary aresztu dla bezdomnych śpiących na ulicy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum