Według nowego klucza, czyli zmiany w Krajowej Radzie ds. Onkologii

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2019 13:32

- Nie dostałem wyjaśnienia, dlaczego odwołano mnie z rady do spraw onkologii. Wiem, że miałem inne zdanie niż Ministerstwo Zdrowia - przyznaje w rozmowie z RMF FM profesor Wiesław Jędrzejczak, hematolog i transplantolog.

Według nowego klucza, czyli zmiany w Krajowej Radzie ds. Onkologii
Profesor Wiesław Jędrzejczak, hematolog i transplantolog. Fot. Archiwum

To właśnie on jako pierwszy w Polsce, w latach 80-tych, przeprowadził przeszczep szpiku. Teraz jemu oraz grupie innych uznanych onkologów resort zdrowia podziękował za współpracę - przypomina RMF FM i przytacza opinię doktora Janusza Medera, również odwołanego z Rady, że w MZ przyjęło nowy klucz doboru ludzi.

Profesor Wiesław Jędrzejczak zapowiada, że dalej będzie robił swoje dla tych, którzy są poddani jego opiece. Uczestniczy w pracach Ligi Walki z Rakiem, którą zorganizował odwołany również z Rady profesor Jacek Jassem. - W ministerstwie nie będę pełnił już żadnych ról. Myślę jednak, że jest życie poza ministerstwem. I poza ministerstwem odbywa się duża część walki z chorobami nowotworowymi. I tam również będę przydatny - podkreśla.

Wiesław Jędrzejczak zwraca uwagę, że miał inne zdanie na temat tego, jak powinna wyglądać sieć onkologiczna. Przekonywał, że powinna być tam bardziej podkreślona rola ośrodków akademickich, które przygotowują lekarzy, aby byli kompetentną pierwszą linią leczenia nowotworów.

Wskazywał resortowi zdrowia, że w polskim systemie walki z rakiem czy opieki onkologicznej, brakuje ośrodków, które pełniłyby rolę leczenia kompleksowego w odniesieniu do człowieka, a nie tylko do nowotworów. - Obecnie społeczeństwo starzeje się i chory na nowotwór ma go często w kontekście - ten kontekst to choroba nerek, wątroby czy zawały mięśnia sercowego - wyjaśnia w RMF FM profesor Jędrzejczak.

Nowy skład Krajowej Rady ds. Onkologii będzie znany 6 lutego.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum