Według MZ pierwszego dnia protestu krew oddało 410 rezydentów, drugiego - 12

Autor: Olga Zakolska - PAP/Rynek Zdrowia • • 04 października 2017 13:30

W dniu rozpoczęcia protestu do punktów krwiodawstwa zgłosiło się 552 rezydentów, 410 z nich oddało krew - wynika z danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Zdrowia. Dzień później krew pobrano od 12 młodych lekarzy.

Według MZ pierwszego dnia protestu krew oddało 410 rezydentów, drugiego - 12
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od poniedziałku (2 października) lekarze rezydenci protestują m.in. przeciw zbyt niskim nakładom na służbę zdrowia; obecnie ok. 30 lekarzy prowadzi głodówkę w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Jedną z form protestu jest też akcja oddawania krwi organizowana pod hasłem: "Niech poleje się krew". Krwiodawcom przysługuje dzień wolny od pracy, z którego protestujący korzystali.

Z danych MZ wynika, że w poniedziałek do punktów krwiodawstwa zgłosiło się 5 261 osób, z czego 552 to lekarze rezydenci, którzy zgłosili się w ramach akcji protestacyjnej.

Ostatecznie krew i jej składniki w poniedziałek pobrano od 4 365 osób - 410 z nich to młodzi lekarze. Tego dnia stanowili oni więc 9,4 proc. wszystkich dawców. Najwięcej lekarzy wśród dawców odnotowały Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie (81), Szczecinie (53), Krakowie i Katowicach (po 50).

Drugiego dnia do punktów krwiodawstwa zgłosiło się 16 protestujących lekarzy, ostatecznie pobrano ją od 12 rezydentów. W sumie tego dnia krew chciało oddać 4301 ochotników, pobrano ją od 3 548 osób.

We wtorek wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Łukasz Jankowski na konferencji prasowej powiedział, że pierwszego dnia protestu krew oddało ponad tysiąc młodych lekarzy. - To duży sukces tej akcji. Honorowe krwiodawstwo to rzecz nie na jedną akcję, ale na wiele akcji i na pewno będziemy je powtarzać - zapowiedział.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w poniedziałek mówił, że oddawanie krwi jako sposób protestowania budzi jego wątpliwości. - Rozumiem, że ci, którzy oddają tę krew, deklarują, że protestują w ten sposób, ale myślę, że to jest igranie rzeczami, które zasługują na więcej szacunku - krwiodawstwo, tak jak oddawanie narządów do przeszczepienia, to akt dzielenia się z innymi tym, co człowiek ma najcenniejszego - powiedział.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kg. Krwiodawca powinien być zdrowy i w dobrej formie, za każdym razem musi wypełnić ankietę na temat swojego stanu zdrowia i przejść badania - do oddania krwi kwalifikuje lekarz. Na stałe dyskwalifikują przede wszystkim poważne choroby; czasowa dyskwalifikacja może być spowodowana np. przeziębieniem, miesiączką, wyrwaniem zęba, a także zrobieniem tatuażu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze