We wtorek rano premier spotka się z opozycją ws. programu szczepień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2021 08:18

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na wtorek na godz. 9 przedstawicieli klubów parlamentarnych i sił politycznych na dyskusję ws. Narodowego Programu Szczepień. Według zapowiedzi na spotkaniu pojawią się przedstawiciele: PiS, KO, Lewicy, PSL oraz prawdopodobnie Konfederacji.

We wtorek rano premier spotka się z opozycją ws. programu szczepień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki poinformował, że przedstawiciele klubu wezmą udział we wtorkowych konsultacjach z premierem. - Klub PiS będę we wtorek reprezentował ja oraz szef sejmowej komisji zdrowia poseł Tomasz Latos - wskazał Terlecki.

Na spotkanie z premierem wybierają się również przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. - Domagaliśmy się tego spotkania od wielu tygodni. Rozumiemy, że to jest realizacja wezwania opozycji, dlatego weźmiemy w nim udział. Nie ma dziś ważniejszej sprawy niż powodzenie programu szczepień, dlatego oczekujemy, że rząd wysłucha wreszcie rekomendacji ze strony opozycji i odpowie na podstawowe pytania, bo zbyt wiele kwestii jest ukrywanych w sprawie szczepień - mówił rzecznik PO Jan Grabiec. Zaznaczył, że o tym, kto będzie reprezentował KO na spotkaniu, zdecydują władze klubu.

We wtorkowym spotkaniu zamierzają uczestniczyć również przedstawiciele klubu Lewicy; mają to być osoby "związane ze służbą zdrowia". Szef klubu Krzysztof Gawkowski postawił jednak warunek, by spotkanie było transmitowane online. - Mamy nadzieję, że inne kluby przyłączą się do tego. Jeśli nie będzie zgody na tę propozycję, będzie to pokazywało, iż rząd ma w sprawie szczepień coś do ukrycia. A ludzie powinni usłyszeć, jakie błędy zostały popełnione i jakie są pomysły, by je naprawić - podkreślił.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zwracał uwagę, że przedstawiciele ludowców brali udział w każdym spotkaniu dot. COVID-19 i w tym również będą uczestniczyć.

Szef sejmowego koła Konfederacji Jakub Kulesza zapowiedział, że Konfederacja prawdopodobnie weźmie udział w spotkaniu z premierem ws. szczepień. - Braliśmy udział we wszystkich tego typu spotkaniach, nawet jeśli wrażenia z tych spotkań mogłyby nasuwać myśl, że była to wyłącznie strata czasu, bo pan premier nie odpowiadał na pytania - mówił Kulesza.

Zapisy na szczepienie dla osób 70 plus ruszyły w piątek, 22 stycznia. Tydzień wcześniej na szczepienia mogli zapisywać się seniorzy 80 plus. Szczepienia populacyjne dla osób z obu tych grup wiekowych rozpoczęły się w poniedziałek.

Zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek, Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków.

15 stycznia koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu.

Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze