We wtorek obrady rządu o programie "Za życiem"
Rząd na posiedzeniu we wtorek (21 grudnia) zajmie się projektem programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem" na lata 2017-2021. W porządku obrad są też m.in. zmiany w prawie dotyczące wykrywania dopingu w sporcie.

Rząd rozpatrzy projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem" na lata 2017-2021.
Powstanie programu "Za życiem" premier Beata Szydło zapowiedziała na początku października, kiedy Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazujący całkowicie przerywania ciąży i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się aborcji. Program ma wspierać rodziny w trudnej sytuacji, m.in. wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami.
Na początku listopada uchwalono ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", która - jak wielokrotnie podkreślano - jest pierwszym krokiem w kierunku przygotowania kompleksowego programu. W ustawie tej zapisano m.in., że do końca roku Rada Ministrów przyjmie program "Za życiem", opracowany na podstawie odrębnych przepisów.
Zgodnie z ustawą rodzinom, w których urodzi się żywe dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.
Rada Ministrów zająć się ma też projektem ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie. Jej celem jest powołanie Polskiej Agencji Antydopingowej. Organ ten ma być swoistym połączeniem obecnie działającej Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie oraz biura.
- Funkcjonuje dualizm prawny, który teraz zostanie zlikwidowany. Powstanie jedna silna agencja. Zostanie zwiększona liczba kontroli, kontrolerzy otrzymają ochronę taką jaką mają funkcjonariusze publiczni. Planujemy także szereg innego rodzaju zmian, mających na celu zwiększenie instytucjonalnej walki z dopingiem. Co warte podkreślenia, ta ustawa i pomysł zyskał pełną akceptację Światowej Agencji Antydopingowej - powiedział PAP minister sportu Witold Bańka.
Szefa Polskiej Agencji Antydopingowej wyłoni konkurs. - Na pewno będziemy się mocno przyglądać kwestiom personalnym. Zależy mi na tym, by zarządzali nią fachowcy, specjaliści z zakresu przeciwdziałaniu dopingowi - podkreślił minister sportu.
Szef resortu zaznaczył, że dzięki nowej formule prawnej, jako państwowa osoba prawna, Polska Agencja Antydopingowa będzie miała możliwość pozyskiwania dotacji, m.in. z Funduszu Dobrowolnego konwencji UNESCO, ze środków Unii Europejskiej, a także w ramach programów realizowanych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).

ZOBACZ KOMENTARZE (0)