We Włoszech wprowadzono nowo restrykcje. Wśród nich m.in. nakaz noszenia maseczek na zewnątrz

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP24 grudnia 2021 06:04

W czwartek (23 grudnia) wprowadzono we Włoszech przedświąteczny dekret zaostrzający restrykcje. To sposób na walkę z pandemią i szerzącym się wariantem omikron.

We Włoszech poszerzono restrykcje covidowe. Fot. PAP/EPA/Luca Zennaro
  • Dekret wprowadzono w dniu, gdy odnotowano rekord dziennej liczby zakażeń, przekraczającej 44 tys.
  • Do końca stycznia 2022 roku ma obowiązywać nakaz noszenia maseczek na zewnątrz
  • Wśród innych zakazów znalazły się m.in. zakaz jedzenia i picia w kinach/teatrach/obiektach sportowych, organizacja imprez masowych pod gołym niebem

Czytaj też:
Włochy. Pracownikom niezaszczepionym przeciw COVID-19 grożą surowe kary. Mowa nawet o 6 tys. euro

Włochy. Tysiące zawieszonych lekarzy i pielęgniarek. Nie zaszczepili się przeciwko Covid-19

Nowe obostrzenia we Włoszech

Dekret został wydany w dniu, gdy padł we Włoszech rekord dobowej liczby zakażeń od początku pandemii - ponad 44 tysiące.

Wymóg maseczek na zewnątrz ma obowiązywać do końca stycznia 2022 roku. Ponadto w środkach transportu oraz w kinach, teatrach, salach koncertowych, na imprezach sportowych wszyscy muszą mieć maseczki typu FFP2.

Wprowadzony też został zakaz jedzenia i picia w kinach, teatrach i w obiektach sportowych.

Do końca stycznia zabroniona będzie organizacja wszelkich masowych imprez, wydarzeń i koncertów pod gołym niebem. Tym samym nie będzie można zorganizować żadnych imprez sylwestrowych na placach. Również do końca stycznia zamknięte będą dyskoteki i wszelkie sale taneczne.

Sprawdź: Paxlovid - pierwszy doustny lek na COVID-19 zatwierdzony przez FDA

Paszport covidowy ważny krócej

W rządowym dekrecie zapisano, że od 1 lutego ważność przepustki covidowej, czyli Green Pass, zostanie skrócona z dziewięciu do sześciu miesięcy.

Wzmocniona przepustka covidowa, czyli Super Green Pass, wystawiana tylko osobom zaszczepionym i wyleczonym z Covid-19 wymagana będzie w barach i restauracjach. Ci, którzy mieć będą tylko negatywny wynik testu nie wypiją kawy przy barze; dla nich przeznaczone są tylko stoliki na zewnątrz.

Super Green Pass wymagany będzie w siłowniach, na basenach, w muzeach i galeriach oraz w placówkach kulturalnych, w parkach rozrywki, salonach gry.

Na konferencji prasowej szef naukowo-technicznego komitetu doradców rządu Włoch profesor Franco Locatelli podkreślił, że wariant omikron jest pięć razy bardziej zaraźliwy niż poprzednie. Ponowił apel o szczepienie się przeciwko Covid-19.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum