Wciąż brakuje regulacji dotyczących leczenia za granicą
Nadal nie wiadomo, kiedy w Polsce wejdą w życie przepisy wdrażające tzw. dyrektywę transgraniczną. Zgodnie z zapowiedzią resortu zdrowia, odpowiednie zapisy ustawowe miały obowiązywać od stycznia 2014 roku. Regulacji tych jednak nie udało się dotąd wdrożyć.

Odpowiedzi na pytanie kiedy leczenie za granicą będzie refundowane, wciąż brak; resort zdrowia zastrzega, że NFZ nie zwróci ani złotówki do czasu zmiany ustawy - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.
Projekt ustawy został opracowany przez resort zdrowia i jest teraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Po konsultacjach zewnętrznych trafi na komitet stały Rady Ministrów, później pod obrady rządu i parlamentu.
Dyrektywa umożliwiająca leczenie w krajach Unii weszła w życie 25 października 2013 r. Daje ona prawo do refundacji leczenia w innym kraju UE nie tylko w razie wypadku czy nagłej choroby, jak teraz, ale także przy zaplanowanym leczeniu.
Komisja Europejska, przyjmując dyrektywę w 2011 roku, dała krajom członkowskim prawo ograniczania ruchu pacjentów, o ile wymaga tego interes publiczny. Polski rząd ogłosił wiosną założenia do projektu ustawy zdrowotnej z zastrzeżeniami: na planowe leczenie za granicą trzeba mieć skierowanie, refunduje się tylko to, co jest w polskim koszyku świadczeń gwarantowanych i tylko leki z polskiej listy leków refundowanych.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)