×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Wciąż brakuje regulacji dotyczących leczenia za granicą

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia02 stycznia 2014 09:27Aktualizacja: 02 stycznia 2014 09:29

Nadal nie wiadomo, kiedy w Polsce wejdą w życie przepisy wdrażające tzw. dyrektywę transgraniczną. Zgodnie z zapowiedzią resortu zdrowia, odpowiednie zapisy ustawowe miały obowiązywać od stycznia 2014 roku. Regulacji tych jednak nie udało się dotąd wdrożyć.

Wciąż brakuje regulacji dotyczących leczenia za granicą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Odpowiedzi na pytanie kiedy leczenie za granicą będzie refundowane, wciąż brak; resort zdrowia zastrzega, że NFZ nie zwróci ani złotówki do czasu zmiany ustawy - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Projekt ustawy został opracowany przez resort zdrowia i jest teraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Po konsultacjach zewnętrznych trafi na komitet stały Rady Ministrów, później pod obrady rządu i parlamentu.

Dyrektywa umożliwiająca leczenie w krajach Unii weszła w życie 25 października 2013 r. Daje ona prawo do refundacji leczenia w innym kraju UE nie tylko w razie wypadku czy nagłej choroby, jak teraz, ale także przy zaplanowanym leczeniu.

Komisja Europejska, przyjmując dyrektywę w 2011 roku, dała krajom członkowskim prawo ograniczania ruchu pacjentów, o ile wymaga tego interes publiczny. Polski rząd ogłosił wiosną założenia do projektu ustawy zdrowotnej z zastrzeżeniami: na planowe leczenie za granicą trzeba mieć skierowanie, refunduje się tylko to, co jest w polskim koszyku świadczeń gwarantowanych i tylko leki z polskiej listy leków refundowanych.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze