Wciąż brak konkretnej decyzji ws. przesiewowego testowania nauczycieli

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2020 11:46

Minister zdrowia na początku listopada zapowiadał przeprowadzenie masowych testów przesiewowych, które miały być przeprowadzone w trzech województwach - śląskim, wielkopolskim i podkarpackim. Później koncepcja się zmieniła. Na początku grudnia minister ogłosił, że będą badani tylko nauczyciele w tych województwach. Zapewniał, że konkretne ustalenia zapadną lada moment. Do dzisiaj nie zapadły.

Wciąż brak konkretnej decyzji ws. przesiewowego testowania nauczycieli
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Na dzisiaj wiadomo tyle że… badaniu może poddani zostaną tylko nauczyciele z klas I-III szkół podstawowych w wielu województwach, a może tylko z trzech. Może 14-15 stycznia. Może testem antygenowym, a może genowym. Niewykluczone, że testy odbędą się 14 lub 15 stycznia. - Tak, żeby wyniki były znane jeszcze przez poniedziałkiem po feriach - mówił w ubiegłym tygodniu w sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Wciąż nie ma też decyzji co do sposobu testowania. Trwają dyskusje, czy wykorzystać testy antygenowe dające wynik po pół godziny, zalecane dla osób objawowych, czy genowe, dające wyniki po 48 godzinach. Według wiceministra ta druga metoda jest "najbardziej obiecująca".

We wtorek (15 grudnia) z Ministerstwa Zdrowia Gazeta Wyborcza otrzymała informację, że aktualnie trwa opracowywanie zasad testowania nauczycieli a resort poinformuje o szczegółach w najbliższym czasie.

Więcej: krakow.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum