×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Ważne zmiany w szpitalach. Pacjenci będą odsyłani z SOR do NiŚOZ

Autorzy: oprac. KM; oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia31 marca 2023 22:32

Ważne zmiany od 1 lipca 2023 zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Chodzi o zasady działania SOR-ów oraz nowe uprawnienia lekarzy, które mają pomóc w rozładowaniu kolejek.

Ważne zmiany w szpitalach. Pacjenci będą odsyłani z SOR do NiŚOZ
Ważne zmiany w szpitalach. Pacjenci będą odsyłani z SOR do NiŚOZ Fot. Shutterstock

 

Od lipca rewolucja na SOR-ach i nowe uprawnienia lekarzy

O zmianach w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych wiceminister zdrowia mówił 7 marca na antenie Polskiego Radia. Waldemar Kraska zapowiedział, że od 1 lipca przy każdym SOR-ze będzie funkcjonowała nocna i świąteczna opieka zdrowotna. To do NiŚOZ będą odsyłani pacjenci, którzy nie powinni trafić na oddział ratunkowy. 

- Tam lekarz będzie posiadał także narzędzia w postaci wykonania podstawowych badań laboratoryjnych, wykonania zdjęcia na przykład klatki piersiowej. Te nowe uprawnienia się pojawią i to zdecydowanie ułatwi i rozładuje duże kolejki, jeżeli chodzi o szpitalne oddziały ratunkowe - wyjaśnil wiceminister.

Wcześniej przypomniał, że jeżeli mamy problemy zdrowotne, np.jesteśmy przeziębieni czy źle się czujemy, wówczas pierwszą linią pomocy jest lekarz rodzinny.

- Jeżeli tego lekarza rodzinnego już nie ma w poradni, bo jest godzina 18, wtedy jest nocna i świąteczna pomoc lekarska. To są te dwa miejsca, gdzie z tymi banalnymi schorzeniami powinniśmy pójść. SOR to jest oddział, jak sama nazwa wskazuje, w przypadku zagrożenia życia i zdrowia, czyli tam powinny trafiać te przypadki, które wymagają bardzo specjalistycznej opieki i szybkiej opieki. Jeżeli mamy te banalne schorzenia, udajmy się do swojego lekarza rodzinnego, albo do nocnej i świątecznej pomocy - zaapelował.

Zmiany na SOR-ach zapowiadał również w ubiegłym roku minister zdrowia Adam Niedzielski.  Tłumaczył wówczas, że przeładowane SOR-y to ogromny problem. 

- To jest jeden z najpoważniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej od wielu lat i rzeczywiście, żeby usprawnić to działanie, musimy dokonywać takiego przesunięcia pacjentów, żeby nie obciążali SOR-u - przynajmniej ci, którzy tam nie powinni trafiać - zaznaczył 12 grudnia na antenie Radia Plus.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze