×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Ważne zmiany w rehabilitacji. Przepisy wchodzą 1 kwietnia

Autor: oprac. JPP • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia10 marca 2023 05:31

Już 1 kwietnia wchodzą w życie znowelizowane przepisy dotyczące rehabilitacji domowej i ambulatoryjnej. Jednak w opinii fizjoterapeutów zmiany niekorzystnie wpłyną na dostęp pacjentów do rehabilitacji.

Ważne zmiany w rehabilitacji. Przepisy wchodzą 1 kwietnia
1 kwietnia wchodzą ważne zmiany w rehabilitacji Fot. AdobeStock

 

1 kwietnia ważne zmiany w rehabilitacji

1 kwietnia wchodzi w życie nowe zarządzenie prezesa NFZ zmieniające zasady w sprawie zawierania i realizacji umów na rehabilitację leczniczą. Zmiany dotyczą rehabilitacji w warunkach domowych oraz ambulatoryjnych. 

W ramach konsultacji nowych przepisów do NFZ wpłynęły 22 opinie, w ramach których zgłoszono 53 uwagi.

Fundusz informuje, że na podstawie przeprowadzonej analizy zgłoszonych uwag dokonano zmiany w zarządzeniu, w szczególności:

 • - doprecyzowano brzmienie dodawanego § 6 ust. 3 oraz § 9 ust. 3,
 • - uwzględniono uwagi dotyczące dodania w załączniku 1n produktów rozliczeniowych do rozliczenia porad lekarskich domowych w ramach zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej,
 • - uwzględniono również proponowany przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów termin wejścia w życie przepisów (tzw. vacatio legis), umożliwiając świadczeniodawcom dostosowanie działalności do warunków określonych zmienionymi przepisami. Dlatego też, zgodnie z § 2, przepisy zarządzenia wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2023 r.

Dostęp pacjentów do rehabilitacji będzie utrudniony?

Dodajmy jednak, że spore wątpliwości względem zarządzenia zgłaszała Krajowa Izba Fizjoterapeutów.  W opinii fizjoterapeutów, wprowadzone zmiany niekorzystnie wpłyną na dostęp pacjentów do rehabilitacji.

- Wprowadzony w tym zarządzeniu zapis, zmusza placówki dotychczas wykonujące fizjoterapię domową w ramach podpisanych umów na udzielanie świadczeń w warunkach ambulatoryjnych i bezpośrednio wpłynie na ograniczenie dostępności do zabiegów, ze względu na zwiększenie wymogów w zakresie zatrudnienia. W efekcie spowoduje to pozostawienie licznej grupy pacjentów bez możliwości skorzystania ze świadczeń w warunkach domowych  - alarmowała Izba.

Dodawała, że w zarządzeniu wprowadzono – wbrew oczekiwaniom środowiska – decyzję „nakazującą” podmiotom, udzielającym świadczeń domowych w ramach umów na fizjoterapię ambulatoryjną, spełnianie wymogów określonych dla fizjoterapii domowej od 1 kwietnia 2023 roku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze