Ważne zmiany w rehabilitacji. Przepisy wchodzą 1 kwietnia
Już 1 kwietnia wchodzą w życie znowelizowane przepisy dotyczące rehabilitacji domowej i ambulatoryjnej. Jednak w opinii fizjoterapeutów zmiany niekorzystnie wpłyną na dostęp pacjentów do rehabilitacji.

Wszedł ważny obowiązek w ZUS. Termin tylko do maja
Zakazana lista w cukrzycy. Tego jeść nie wolno
1 kwietnia ważne zmiany w rehabilitacji
1 kwietnia wchodzi w życie nowe zarządzenie prezesa NFZ zmieniające zasady w sprawie zawierania i realizacji umów na rehabilitację leczniczą. Zmiany dotyczą rehabilitacji w warunkach domowych oraz ambulatoryjnych.
W ramach konsultacji nowych przepisów do NFZ wpłynęły 22 opinie, w ramach których zgłoszono 53 uwagi.
Fundusz informuje, że na podstawie przeprowadzonej analizy zgłoszonych uwag dokonano zmiany w zarządzeniu, w szczególności:
- - doprecyzowano brzmienie dodawanego § 6 ust. 3 oraz § 9 ust. 3,
- - uwzględniono uwagi dotyczące dodania w załączniku 1n produktów rozliczeniowych do rozliczenia porad lekarskich domowych w ramach zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej,
- - uwzględniono również proponowany przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów termin wejścia w życie przepisów (tzw. vacatio legis), umożliwiając świadczeniodawcom dostosowanie działalności do warunków określonych zmienionymi przepisami. Dlatego też, zgodnie z § 2, przepisy zarządzenia wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2023 r.
Dostęp pacjentów do rehabilitacji będzie utrudniony?
Dodajmy jednak, że spore wątpliwości względem zarządzenia zgłaszała Krajowa Izba Fizjoterapeutów. W opinii fizjoterapeutów, wprowadzone zmiany niekorzystnie wpłyną na dostęp pacjentów do rehabilitacji.
- Wprowadzony w tym zarządzeniu zapis, zmusza placówki dotychczas wykonujące fizjoterapię domową w ramach podpisanych umów na udzielanie świadczeń w warunkach ambulatoryjnych i bezpośrednio wpłynie na ograniczenie dostępności do zabiegów, ze względu na zwiększenie wymogów w zakresie zatrudnienia. W efekcie spowoduje to pozostawienie licznej grupy pacjentów bez możliwości skorzystania ze świadczeń w warunkach domowych - alarmowała Izba.
Dodawała, że w zarządzeniu wprowadzono – wbrew oczekiwaniom środowiska – decyzję „nakazującą” podmiotom, udzielającym świadczeń domowych w ramach umów na fizjoterapię ambulatoryjną, spełnianie wymogów określonych dla fizjoterapii domowej od 1 kwietnia 2023 roku.
Masz te objawy? Natychmiast idź do lekarza
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)