Ważne zmiany w 500 plus. Co to oznacza dla rodziców?

Autor: oprac. PG • Źródło: ZUS, Rynek Zdrowia28 października 2021 09:58

Ważne zmiana dla osób korzystających z programu "Rodzina 500 plus". Od 1 stycznia 2022 to ZUS, a nie jak do tej pory gminy, będzie obsługiwał program. Co to oznacza w praktyce?

Zmiany w programie 500 plus wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 roku Foto: Shutterstock
  • Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
  • Nowelizacja ustawy przewiduje, że obsługą programu "Rodzina 500 plus" zajmie się ZUS. 
  • Istotną informacją jest to, że wnioski będzie można składać jedynie drogą elektroniczną.
  • Pieniądze z programy będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Zmiany w 500 plus od 1 stycznia 2022 roku

Ustawa zakłada,  od 1 stycznia 2022 roku przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

- Przygotowujemy się już do obsługi rządowego programu „Rodzina 500 plus+” - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Wnioski od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez PUE ZUS,  bankowość elektroniczną i portal Empatia, tak jak to jest w przypadku tzw. wyprawki, czyli programu 300+ – wyjaśnia w komunikacie rzeczniczka.

Zdaniem rzeczniczki, wnioski będą rozpatrywane tak jak wnioski o wypłatę wyprawki - automatycznie. To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy wypłatach w ramach Tarczy antykryzysowej czy programu Dobry start.  

- Program 500 plus obsługiwać będzie funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin – podkreśla Kowalska-Matis.

Czytaj także: L4 na żądanie. Płacisz 60 złotych i czekasz na telefon od lekarza. ZUS bezradny

Program 500 plus. Co z wnioskami już złożonymi?

Jak informuje ZUS, zgodnie z ustawą pieniądze z programu „Rodzina 500 plus” będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna informacja dla osób korzystających z tych świadczeń jest taka, że ZUS będzie stopniowo przejmował program "Rodzina 500 plus". Oznacza to, że wypłaty realizowane obecnie przez gminy nadal będą kontynuowane - do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. - W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają pieniądze w ramach 500 plus - informuje ZUS w komunikacie. 

Jak precyzują urzędnicy: do ZUS z kolei należy kierować od 1 stycznia 2022 r. tylko wnioski o nowe świadczenia 500+, jeszcze niewypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci. 

ZUS przypomina, że wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie "Dobry start", czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą wypłat w ramach tego programu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

Czytaj także: Krótszy okres zasiłkowy, mniejszy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu. Przed nami rewolucja w ZUS

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum