×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Szpitale i poradnie będą raportować kolejki do świadczeń w nowy sposób. NFZ zmienia zasady

Autor: JPP • Źródło: Ministerstwo Zdrowia04 czerwca 2023 05:00Aktualizacja: 04 czerwca 2023 06:31

Ministerstwo Zdrowia wprowadza ważne zmiany dotyczące wyrobów medycznych oraz list oczekujących na przyjęcie do poradni, przychodni czy szpitala, na podstawie których NFZ informuje o wolnych terminach leczenia.

Szpitale i poradnie będą raportować kolejki do świadczeń w nowy sposób. NFZ zmienia zasady
Ważne zmiany na listach oczekujących do przychodni i szpitala na NFZ. Zmienią się terminy leczenia Fot. JPP

 

Ważne zmiany na listach kolejkowych do przychodni i szpitala na NFZ

2 czerwca do Komisji Prawniczej skierowano projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych.

Dokument zakłada kilka kluczowych zmian w zakresie wyrobów medycznych oraz zasad prowadzenia list oczekujących, które prowadzą placówki medyczne.

Najważniejsze zmiany w przepisach:

 • W zakresie wyrobów medycznych:
 1. przepisy projektowanego rozporządzenia uwzględniają wykorzystywanie aplikacji przy wystawianiu zleceń na wyroby medyczne w postaci elektronicznej oraz odnotowywania każdego etapu realizacji  tego zlecenia na bieżąco w aplikacji;
 2. dostosowano zakres przetwarzanych danych do zakresu wynikającego z rozporządzenia w sprawie zleceń;
 3. uproszczono dotychczasowy sposób rozliczania zleceń na wyroby medyczne i zleceń naprawy. Zestawienie refundacyjne wyrobów medycznych wynikające ze zrealizowanych zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne  lub zleceń naprawy, będzie generowane przez system na podstawie danych wpisywanych przez świadczeniodawców do aplikacji eZWM;
 4. świadczeniodawcy będą przekazywać do Funduszu kopię dokumentu okazanego przez osobę, która uzyskała wyrób medyczny, uprawniającego do uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji, w przypadku gdy realizowane zlecenie zostało wystawione osobie uprawnionej do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji 
 • Zmiany dotyczące informacji odnoszących się do list oczekujących.
 1. zmieniono sposób wyliczania średniego czasu oczekiwania na udzielenie świadczenia – do czasu oczekiwania nie są wliczane te dni oczekiwania, w których dłuższe oczekiwanie na świadczenie wynikało z przyczyn leżących po stronie świadczeniobiorcy (np. termin przełożono na jego wniosek).
 2. w celu uzupełnienia informacji  publikowanych przez Fundusz w informatorze o terminach leczenia, na podstawie której świadczeniobiorcy dokonują wyboru świadczeniodawcy, Narodowy Fundusz Zdrowia uzyska od świadczeniodawców informację:
 • dotyczącą przedziału wiekowego dzieci, którym udziela świadczeń w przypadku świadczeniodawców, którzy w poradniach dla dorosłych udzielają świadczeń również dzieciom
 • czy świadczeniodawca realizuje badania ze znieczuleniem – w przypadku świadczeń gastroskopii i kolonoskopii

Terminy leczenia NFZ. Informator z dodatkowymi informacjami dla pacjentów 

Zmiany w zasadach list oczekujących wynikają - jak uzasadnia resort zdrowia - z dwóch problemów. 

- Przy wyliczaniu przez świadczeniodawcę średnich czasów oczekiwania na uzyskanie świadczenia uwzględniane są także przypadki, w których długi czas oczekiwania danej osoby nie wynika z przyznanego przez świadczeniodawcę terminu, ale z faktu, że pacjent występuje do świadczeniodawcy z wnioskiem o przełożenie na później (często wielokrotnie) wyznaczonego mu terminu udzielenie świadczenia. W związku z powyższym średni czas ulega zawyżeniu, gdyż niezasadnie wliczany jest też czas wynikający z faktu, że pacjent przesunął wyznaczony mu termin udzielenia świadczenia - argumentuje Ministerstwo Zdrowia.

Ponadto ważną zmianą dla pacjentów jest informacja czy dana placówka wykonuje świadczenia z zakresu kolonoskopii i gastroskopii także ze znieczuleniem. Obecnie takiej informacji w systemie, którym NFZ informuje o terminach leczenia, nie mają.

Informator NFZ: Informator o Terminach Leczenia
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze