Ważne zmiany dla ratowników medycznych: większy zakres działań ratowniczych, podawanie leków

Autor: oprac. SzB • Źródło: Rynek Zdrowia25 maja 2022 19:00

Do konsultacji publicznych przekazano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego.

Ważne zmiany dla ratowników medycznych: większy zakres działań ratowniczych, podawanie leków
Ważne zmiany dla ratowników medycznych. Projekt rozporządzenia do konsultacji. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • W środę, 25 maja, do konsultacji publicznych przekazano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczący medycznych czynności ratunkowych i innych świadczeń, które mogą być udzielane przez ratowników medycznych
  • Projektowane rozporządzenie przewiduje rozszerzenie wachlarza ich działań. Dołożono bowiem m.in. intubację dotchawiczą z użyciem środków zwiotczających
  • - Powyższe wynika z rosnącego udziału w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne podstawowych zespołów ratownictwa medycznego bez lekarza w składzie - czytamy w uzasadnieniu

Nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące ratowników medycznych

W środę, 25 maja, do konsultacji publicznych przekazano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i innych świadczeń zdrowotnych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. 

Jak czytamy w uzasadnieniu, projektowane rozporządzenie przewiduje rozszerzenie możliwości. Dołożono bowiem intubację dotchawiczą z użyciem środków zwiotczających.

- Powyższe wynika z rosnącego udziału w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne podstawowych zespołów ratownictwa medycznego bez lekarza w składzie. Często więc ratownicy medyczni sami muszą podejmować decyzję o przeprowadzeniu takiej procedury u pacjenta, a obowiązek skonsultowania tej decyzji z lekarzem wydłuża czas niesienia pomocy pacjentowi - czytamy. 

Ratownicy medyczni, w czasie procesu kształcenia, są również przygotowywani do tej czynności. 

- Dodatkowo rozporządzenie przewiduje możliwość wykonywania przez
ratowników medycznych badania USG według wybranych protokołów mających zastosowanie w medycynie ratunkowej, pod warunkiem ukończenia kursu certyfikowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego - możemy dowiedzieć się ze wspomnianej treści rozporządzenia. 

Dopuszczono również wykonywanie drobnych zabiegów chirurgicznych, pod warunkiem odbycia takiej specjalizacji. Ma to być czynność wykonywana na zlecenie lekarza.

W projekcie przewidziano ponadto umożliwienie samodzielnego przeprowadzenia cewnikowania pęcherza moczowego.

Katalog leków podawanych przez ratowników został rozszerzony

To jednak nie wszystko. Katalog leków dopuszczonych do samodzielnego podawania przez ratownika medycznego został rozszerzony o środki zwiotczające i anestetyczne konieczne do przeprowadzenia intubacji dotchawiczej ze zwiotczeniem (rocuronium bromide, etomidate i ketamine hydrochloride).

Przedmiotowy katalog uzupełniono o następujące preparaty:

  • Dopaminum hydrochloricum – amina presyjna stosowana w ostrej niewydolności krążenia,
  • Methoxyflurane – lek przeciwbólowy w formie wziewnej, stosowany w ratownictwie do leczenia silnego bólu głównie urazowego, możliwy do samodzielnego dozowania przez pacjenta,
  • Midazolamum w formie roztworu do stosowania w jamie ustnej jako lek
    przeciwdrgawkowy i sedacyjny,
  • Prasugrel – podawany w ostrych zespołach wieńcowych jako przygotowanie do angioplastyki,
  • Tranexamic acid – lek o działaniu przeciwkrwotocznym.

Rozporządzenie, z którego treścią można zapoznać się poniżej, wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum