×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ważą się losy zawodu psychoterapeuty. Kluczowa poprawka "w ostatniej chwili" może wiele zmienić

Autor: Jacek Wykowski • Źródło: Rynek Zdrowia13 lipca 2023 17:45Aktualizacja: 13 lipca 2023 17:54

Przyjęcie ustawy o zawodach medycznych w obecnym brzmieniu, bez poprawek wynegocjowanych z Ministerstwem Zdrowia oraz wypracowanych w szerokim gronie przedstawicieli środowisk psychoterapeutycznych, doprowadzi do sytuacji, w której część doświadczonych psychoterapeutów straci możliwość sprawowania dalszej opieki nad osobami korzystającymi z psychoterapii - ostrzega Polska Rada Psychoterapii.

Ważą się losy zawodu psychoterapeuty. Kluczowa poprawka "w ostatniej chwili" może wiele zmienić
Psychoterapeuci jako zawód medyczny. Trwa procedowanie ustawy. Fot. Shuterstock
  • Poprawka do procedowanej ustawy o zawodach medycznych jest kluczowa dla środowiska psychoterapeutów
  • Jedna z najważniejszych zmian to uwzględnienie w ustawie wszystkich obecnych i przyszłych adeptów psychoterapii, niezależnie od wykształcenia bazowego
  • Nowe regulacje miałyby wejść w życie o wiele później - 1 stycznia 2024 roku
  • Inną optykę prezentuje jednak Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB), zrzeszające ok. 40 proc. certyfikowanych psychoterapeutów w kraju
  • Nie chce dopuszczenia do prowadzenia psychoterapii jako formy leczenia osób po 2. roku szkolenia i z dowolnym tytułem magistra
  • Popiera także stanowisko Biura Legislacyjnego Senatu, że przepisy dotyczące psychoterapii powinny zostać z ustawy wykreślone w całości jako niekonstytucyjne

Ostatnia szansa dla psychoterapeutów? Konsolidacja w środowisku

Polska Rada Psychoterapii (PRP) zauważa, że ważą się losy Ustawy o niektórych zawodach medycznych, łącznie z zawartą tam nowelizacją Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego - czyli de facto losy psychoterapeutów. 

- Pracujemy dosłownie od świtu, poruszamy niebo i ziemię - pisze PRP w mediach społecznościowych. 

Przypomnijmy. Podczas środowego - 12 lipca - posiedzenia senator Dorota Czudowska (PiS) złożyła poprawki do ustawy, o niektórych zawodach medycznych, zawierające nowe zapisy art. 87, 106 i 108 o kluczowym znaczeniu dla wszystkich psychoterapeutów, ale też - jak wskazuje PRP - dla bezpieczeństwa osób korzystających z psychoterapii. 

PRP ostrzega, że przyjęcie ustawy w obecnym brzmieniu, bez poprawek wynegocjowanych z MZ oraz "wypracowanych w szerokim gronie przedstawicieli środowisk psychoterapeutycznych", doprowadzi do sytuacji, w której część doświadczonych psychoterapeutów straci możliwość sprawowania dalszej opieki nad osobami korzystającymi z psychoterapii.

Ma być to "jedyna szansa" na zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności prowadzenia psychoterapii do czasu uchwalenia ustawy o zawodzie psychoterapeuty. Zdaniem PRP jedynie w takim akcie prawnym można uregulować wszystkie ważne aspekty. 

Poprawka dotycząca psychoterapeutów w ustawie o zawodach medycznych. Co się zmieni? 

Jeśli poprawka w Ustawie o niektórych zawodach medycznych dotycząca Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (art. 87 i art. 106) wejdzie w życie, według PRP skutkiem będzie:

  • uwzględnienie wszystkich psychoterapeutów niezależnie od pierwotnego wykształcenia (PRK VII)
  • uwzględnienie wszystkich obecnych i przyszłych adeptów psychoterapii niezależnie od wykształcenia bazowego (PRK VII)
  • uznanie pracy pod superwizją - nie nadzór
  • możliwość przystąpienia do egzaminu PESoz dla wszystkich, bez ograniczenia w czasie
  • wejście w życie nowych przepisów 01.01.2024 r.

- Bardzo proszę o informację, czy dobrze rozumiem, że droga robienia certyfikatu będzie zamknięta wraz z wejściem przepisów także uwzględniających poprawki, o które zabiegamy, a jedyną ścieżką możliwości dalszej pracy psychoterapeutycznej będzie i tak zdanie egzaminu? - padło pytanie na profilu PRP na Facebooku. 

Zdaniem PRP "na ten moment mowy o zamknięciu drogi certyfikacji w stowarzyszeniach nie ma", a "specjalizacja z psychoterapii to alternatywna droga".

Duża część środowiska psychoterapeutów ma zastrzeżenia do poprawek

Dla Polskiego Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB), zrzeszającego ok. 40 proc. certyfikowanych psychoterapeutów w kraju, skutki wprowadzenia poprawek będą następujące (publikujemy w wersji oryginalnej przesłanej Rynkowi Zdrowia przez Sekretarza Zarządu PTTP): 

  • zmiana nadzoru na zaświadczenie o superwizji, potencjalnie rozwiązanie problemu z wykazywaniem tego;
  • zmiana konieczności przedstawiania jednego zaświadczenia o szkoleniu na min. 1200 h na wykazanie, że szkolenie ze stażami itp. ma łącznie tyle godzin (część podmiotów szkolących wystawiała je od lat w sposób, który może być kwestionowany);
  • przesunięcie roku, do którego uznawane są szkolenia z niższymi wymiarami godzin, z 2007 na 2012
  • dopuszczenie do prowadzenia psychoterapii jako metody leczenia - bo tego aspektu psychoterapii dotyczą zmiany - osób po dowolnym wykształceniu wyższym (a nie jak obecnie, z listy kilku kierunków - przy słowie "dowolnym" jest w innym punkcie wpisane "dla osób już mających certyfikat"). To jest właśnie art. 87 punkt 4a. 

- PTTPB popiera stanowisko Biura Legislacyjnego Senatu, że przepisy dotyczące psychoterapii powinny zostać z ustawy wykreślone w całości jako niekonstytucyjne - czytamy w przesłanej naszej redakcji odpowiedzi. 

PTTPB zaznacza, że większość zaproponowanych zmian dotyczących superwizji i formy zaświadczeń ze szkoleń (poza zmianami dotyczącymi dopuszczenia do prowadzenia psychoterapii jako formy leczenia osób po 2 roku szkolenia i z dowolnym tytułem magistra) uważa za ważne i przemyślane propozycje.

- Jednakże przepisy na temat psychoterapii nie powinny być przez ministerstwo pisane i poprawiane "na kolanie", a omawiane podczas pierwszego czytania w Sejmie - zaznaczono. 

- Dlatego jesteśmy zaniepokojeni możliwością wykorzystania przez urzędników zrozumiałej chęci minimalizowania strat przez część środowiska psychoterapeutycznego, do uwiarygodniania przepisów, które w całości powinny zostać wykreślone z ustawy - podsumowano. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze