Oddział neonatologiczny im. WOŚP powstał w Szpitalu Południowym. Z Fundacji dotarł sprzęt medyczny

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP03 października 2022 19:24

W Szpitalu Południowym otwarto oddział neonatologiczny im. WOŚP.  Oddział został tam przeniesiony ze Szpitala na Solcu.

Oddział neonatologiczny im. WOŚP powstał w Szpitalu Południowym. Z Fundacji dotarł sprzęt medyczny
Otwarcie oddziału dla noworodków im. WOŚP w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański

 

Szpital otrzymał sprzęt ratujący życie

Fundacja przekazała szpitalowi sprzęt do leczenia i ratowania życia noworodków o wartości prawie 6 mln zł. To 12. oddział imienia WOŚP w Polsce, które nadawane jest również w uznaniu dla wysokiej jakości opieki medycznej.

Oddział ginekologiczno-położniczy i oddział neonatologiczny przeniesiono do Szpitala Południowego pod koniec czerwca br. z placówki na Solcu.

- Od chwili ich uruchomienia w Szpitalu Południowym przyszło na świat już ponad 200 dzieci. Wszystkie mamy i ich pociechy mają tu zapewnione komfortowe warunki i najlepszą opiekę medyczną, którą na oddziale neonatologii zapewnia zespół świetnych specjalistów: lekarzy i lekarek, pielęgniarek i położnych — podkreślił podczas oficjalnej uroczystości Rafał Trzaskowski. - Dzięki Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która przekazała specjalistyczny sprzęt medyczny o wartości prawie 6 mln zł, oddział jest też jednym z najnowocześniejszych w Polsce — dodał.

Sprzęt medyczny z Fundacji WOŚP trafił na oddział neonatologii, blok porodowy i oddział położniczy Szpitala Południowego i posłuży do leczenia i ratowania życia noworodków urodzonych po 32. tygodniu ciąży.

- Decyzja o zakupie sprzętu na Oddział Neonatologiczny była natychmiastowa. Znamy się na tym, robimy to bardzo dobrze i cieszymy się, że na bazie wieloletnich doświadczeń możemy wyznaczać standard, jak tutaj w Szpitalu Południowym — powiedział prezes Zarządu Fundacji WOŚP Jurek Owsiak.

Dodał, że są to urządzenia, które już pomagają przy porodach. - Ponad 200 dzieci już się urodziło — to jest po prostu fantastyczna wiadomość! Jesteśmy gotowi, żeby nadal wspomagać ten szpital i wszystkie inne szpitale. To 12. oddział w Polsce, który nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i 53. (publiczne) miejsce imienia WOŚP — dodał.

Oddział z nowoczesnym wyposażeniem

Fundacja WOŚP wyposażyła 10 stanowisk opieki intensywnej, w każdym znajduje się nowoczesny, hybrydowy inkubator, który, w zależności od potrzeb pacjenta, może być otwarty lub tradycyjnie zamknięty. Na oddziale do dyspozycji są również 4 stanowiska intensywnej terapii wyposażone w 4 respiratory z logo WOŚP. Fundacja przekazała również aparat do wentylacji nieinwazyjnej z najnowocześniejszą funkcją synchronizacji oddechu.

Ordynator oddziału neonatologii w Szpitalu Południowym, dr n. med. Justyna Tołłoczko podkreśla, że nowe aparaty USG i RTG z WOŚP poszerzyły możliwości diagnostyki przyłóżkowej. - Zdjęcie pacjenta jest widoczne zaraz po wykonaniu na monitorze urządzenia. Szpital otrzymał również aparat do badania EKG oraz aparat NIRS, który określa stopień niedotlenienia mózgu po np. trudnym porodzie, oraz nowoczesne pompy infuzyjne i lampy do fototerapii. W gabinecie zabiegowym i neonatologicznej izbie przyjęć stanęły nowe otwarte inkubatory, a na sali cięć cesarskich znajduje się wykonane na zamówienie stanowisko resuscytacyjne dla bliźniąt — dodał.

Inkubator transportowy z respiratorem umożliwi bezpieczne przewożenie pacjentów z sali porodowej i sali cięć cesarskich na oddział.

- Dla rodziców, których dzieci wymagają pobytu na oddziale patologii noworodka, czekają wygodne fotele, w których mogą je "kangurować". Wszyscy pracownicy zwracają szczególną uwagę na kontakt rodziców z dziećmi nie tylko zdrowymi, także z dziećmi z problemami oddechowymi — powiedziała dr Tołłoczko. Oddział został również wyposażony w stanowiska do pielęgnacji noworodka.

W sumie Fundacja WOŚP przekazała Oddziałowi Neonatologii w Szpitalu Południowym 144 sztuki sprzętów o łącznej wartości 5 958 508,08 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum