Warszawa: trwa protest pacjentów i lekarzy przed Ministerstwem Zdrowia
Kilkadziesiąt osób zgromadziło się w piątek (1 czerwca) po godz. 12 przed Ministerstwem Zdrowia przy ul. Miodowej w Warszawie. Protestują przeciwko złym decyzjom urzędników, które mają wpływ na sposób leczenia pacjentów w Polsce.

Inicjatorem akcji jest Piotr Piotrowski, ojciec 10-letniego Michała chorego na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, założyciel "Porozumienia 1 czerwca", które zorganizowało protest. Jak powiedział dziennikarzom w piątek (1 czerwca), protest to rodzaj apelu, aby MZ dostrzegło w pacjentach i lekarzach nie przeciwników, ale osoby do współpracy.
- Walczymy o normalność i przyszłość dla naszych dzieci - powiedział Piotrowski. Protestujący zamierzają złożyć petycję do ministra zdrowia. Jak poinformowało MZ, Bartosz Arłukowicz spotka się z przedstawicielami manifestujących.
"My, pacjenci, rodziny chorych, lekarze i zwykli obywatele jesteśmy zmuszeni zaprotestować przeciwko nieodpowiedzialności i niekompetencji urzędników zarządzających systemem ochrony zdrowia.(...) Nie możemy pogodzić się z faktem, że w coraz większym stopniu o naszym leczeniu decydują nie lekarze i aktualna wiedza medyczna, ale urzędnicy" - napisali protestujący w petycji.
Apelują m.in. o przywrócenie decydującej roli lekarza w terapii, poprawę dostępności do leczenia i efektywności wydawania przeznaczanych na ten cel publicznych środków, otwarcie MZ i NFZ na prowadzenie efektywnego dialogu i dopuszczenie realnego, niepozorowanego wpływu zainteresowanych na zmiany prawne i usprawnienia w systemie opieki zdrowotnej.
W petycji znalazł się też postulat "zażegnania sporu pomiędzy środowiskiem lekarzy a NFZ, dotyczącego przepisów narzuconych przez prezesa Paszkiewicza". Chodzi o spór lekarzy z prezesem NFZ o zawierający zapisy o karach nowy wzór umów na wypisywanie recept refundowanych dla lekarzy prowadzących prywatne praktyki.
Manifestujący mają ze sobą czarne balony oraz transparenty z napisami: "Rak - publiczny priorytet", "Wszyscy jesteśmy pacjentami", "Politycy pozwólcie nam leczyć". Po przekazaniu petycji uczestnicy manifestacji przejdą przed Pałac Prezydencki.
Protest poparło ponad 30 stowarzyszeń i organizacji skupiających pacjentów oraz środowiska lekarskie, m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, 3majmy się razem, Primum Non Nocere, Fundacja Gajusz, Organizacja Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Astmę Ciężką - Odzyskać Oddech, Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)