×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Warszawa: trwa protest pacjentów i lekarzy przed Ministerstwem Zdrowia

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 01 czerwca 2012 13:30

Kilkadziesiąt osób zgromadziło się w piątek (1 czerwca) po godz. 12 przed Ministerstwem Zdrowia przy ul. Miodowej w Warszawie. Protestują przeciwko złym decyzjom urzędników, które mają wpływ na sposób leczenia pacjentów w Polsce.

Warszawa: trwa protest pacjentów i lekarzy przed Ministerstwem Zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Inicjatorem akcji jest Piotr Piotrowski, ojciec 10-letniego Michała chorego na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, założyciel "Porozumienia 1 czerwca", które zorganizowało protest. Jak powiedział dziennikarzom w piątek (1 czerwca), protest to rodzaj apelu, aby MZ dostrzegło w pacjentach i lekarzach nie przeciwników, ale osoby do współpracy.

- Walczymy o normalność i przyszłość dla naszych dzieci - powiedział Piotrowski. Protestujący zamierzają złożyć petycję do ministra zdrowia. Jak poinformowało MZ, Bartosz Arłukowicz spotka się z przedstawicielami manifestujących.

"My, pacjenci, rodziny chorych, lekarze i zwykli obywatele jesteśmy zmuszeni zaprotestować przeciwko nieodpowiedzialności i niekompetencji urzędników zarządzających systemem ochrony zdrowia.(...) Nie możemy pogodzić się z faktem, że w coraz większym stopniu o naszym leczeniu decydują nie lekarze i aktualna wiedza medyczna, ale urzędnicy" - napisali protestujący w petycji.

Apelują m.in. o przywrócenie decydującej roli lekarza w terapii, poprawę dostępności do leczenia i efektywności wydawania przeznaczanych na ten cel publicznych środków, otwarcie MZ i NFZ na prowadzenie efektywnego dialogu i dopuszczenie realnego, niepozorowanego wpływu zainteresowanych na zmiany prawne i usprawnienia w systemie opieki zdrowotnej.

W petycji znalazł się też postulat "zażegnania sporu pomiędzy środowiskiem lekarzy a NFZ, dotyczącego przepisów narzuconych przez prezesa Paszkiewicza". Chodzi o spór lekarzy z prezesem NFZ o zawierający zapisy o karach nowy wzór umów na wypisywanie recept refundowanych dla lekarzy prowadzących prywatne praktyki.

Manifestujący mają ze sobą czarne balony oraz transparenty z napisami: "Rak - publiczny priorytet", "Wszyscy jesteśmy pacjentami", "Politycy pozwólcie nam leczyć". Po przekazaniu petycji uczestnicy manifestacji przejdą przed Pałac Prezydencki.

Protest poparło ponad 30 stowarzyszeń i organizacji skupiających pacjentów oraz środowiska lekarskie, m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, 3majmy się razem, Primum Non Nocere, Fundacja Gajusz, Organizacja Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Astmę Ciężką - Odzyskać Oddech, Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum