Warszawa: szkoła rodzenia tylko dla zameldowanych w stolicy...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2010 15:19

Kobiety w ciąży, niezameldowane w stolicy, od Nowego Roku nie będą mogły skorzystać z darmowych szkół rodzenia oraz pakietów badań. To zaścianek - uważają eksperci, a ratusz odpowiada, że meldunek to obowiązek.

Warszawa: szkoła rodzenia tylko dla zameldowanych w stolicy...

– Jestem zszokowana, że za szkołę rodzenia będę musiała zapłacić z własnej kieszeni, bo nie jestem zameldowana w stolicy – mówi ciężarna 25-letnia Paulina, która na początku tygodnia próbowała zapisać się na zajęcia. – Nie mam szans na meldunek w Warszawie, bo wynajmuję mieszkanie. Będę więc musiała zrezygnować ze szkoły, bo nie stać mnie na wydatek kilkuset złotych ­– dodaje.

Zdaniem Życia Warszawy, podobny problem może mieć nawet kilkanaście tysięcy pań w ciąży, które od lat pracują, uczą się i mieszkają w Warszawie, ale są zameldowane w innych miastach. Do tej pory miały zapewnioną bezpłatną szkołę rodzenia i opiekę lekarzy wraz z kompletem niezbędnych badań przez cały okres ciąży.

Jeśli po Nowym Roku będą chciały skorzystać z miejskich programów: "Szkoła rodzenia" oraz "Zdrowie",  także "Mama i ja" – będą musiały zameldować się w Warszawie. Inaczej wyłożą kilka tysięcy złotych na prywatną opiekę.

Wszystko przez zmianę przepisów. Stołeczni radni głosowali za tym, by w programach miejskich dla ciężarnych, uczestniczyły tylko panie zameldowane w stolicy na stałe lub czasowo, bądź przebywające w domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. O utrudnieniach dla innych ciężarnych nie pomyślano.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum