Warszawa: spotkanie prezydenta z ministrem zdrowia ws. koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2020 16:23

W Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się w poniedziałek (3 lutego) po południu spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Spotkanie odbywa się z inicjatywy prezydenta. Tematem rozmów ma być sytuacja związana z koronawirusem.

Pałac Prezydencki w Warszawie; FOT. Arch. RZ

Po spotkaniu planowany jest briefing prasowy prezydenckiego ministra Błażeja Spychalskiego.

W poniedziałek rano minister Szumowski informował, że dotąd w Polsce nie wykryto żadnego przypadku koronawirusa. Jednocześnie zapewnił, że służba zdrowia jest przygotowana na wypadek pojawienia się tego wirusa - niezbędne badania mogą być wykonane w Polsce, a oddziały zakaźne otrzymały instrukcje postępowania.

Na lotnisku we Wrocławiu w niedzielę wieczorem wylądowały dwa wojskowe samoloty z 30 Polakami, którzy wrócili z Wuhanu, gdzie panuje epidemia koronawirusa. Pasażerowie zostali przewiezieni na badania i obserwację do 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Komendant szpitala płk dr n. med. Wojciech Tański informował w poniedziałek, że u pacjentów nie stwierdzono objawów infekcji. Pobrane materiały do badań zostały wysłane do NIZP-PZH; wyniki będą znane we wtorek wieczorem lub w środę.

Epidemia nowego koronawirusa wybuchła przed Nowym Rokiem w Wuhan stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Nowy koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. W Chinach kontynentalnych zakażenie potwierdzono już u ponad 17 tys. osób, a 361 chorych zmarło. Przypadki zakażeń wykryto także w innych krajach, w tym w Niemczech, Rosji, Francji i Włoszech. Odnotowano jak dotąd jeden zgon poza Chinami - na Filipinach. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nowy groźny wirus, wywołujący zapalenie płuc, stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Olga Zakolska (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum