PAP/Rynek Zdrowia | 25-06-2019 11:17

Warszawa: rozpoczęła się ostatnia konferencja z cyklu "Wspólnie dla zdrowia"

Pod hasłem "Społeczny program zdrowia 2020+" obraduje we wtorek (25 czerwca) w Warszawie ostatnia konferencja organizowana w ramach debaty "Wspólnie dla zdrowia". Jej celem jest wypracowanie na następne lata kierunków i rozwiązań w ochronie zdrowia.

Jedna z wcześniejszych debat "Wspólnie dla zdrowia" (zdjęcie ilustracyjne) Fot. archiwum

Spotkanie zorganizowano w gmachu Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Rozpoczęło się po godz. 10.00 i potrwa kilka godzin. Warszawa jest gospodarzem konferencji drugi raz. Wcześniej rozmawiano także w Krynicy-Zdroju, Łodzi, Lublinie, Gdańsku i w Białymstoku.

Wtorkowa konferencja - jak zapowiadają jej organizatorzy - będzie stanowić podsumowanie wszystkich dotychczasowych spotkań i dyskutowanych tematów.

Spotkanie podzielono na trzy sesje: "Wnioski wynikające z prac Rady Społecznej +Wspólnie dla zdrowia+", "Dyskusja nad kierunkami zmian" oraz "Efekty wdrażanych zmian w ochronie zdrowia - pytania do wiceministrów zdrowia".

Wśród panelistów będą m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski i pięcioro wiceministrów w tym resorcie, szefowie sejmowej i senackiej komisji zdrowia - Tomasz Latos i Waldemar Kraska, a także prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

W ramach debaty w minionym roku zorganizowano siedem konferencji. Ich tematy to: "Pacjent i system - zasady działania opieki medycznej"; "Medycyna, finanse, gospodarka"; "Własność, zarządzanie, odpowiedzialność"; "Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój", "Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta", "Innowacje, technologie, efektywność" oraz ostatni - "Społeczny program zdrowia 2020+".

Przedstawiciele Rady Społecznej debaty brali dodatkowo udział w wydarzeniach i dyskusjach poświęconych kondycji polskiego systemu zdrowia.

Z inicjatywy ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego powstała licząca ponad 60 członków grupa robocza, która podjęła się zadania wytyczenia kierunków bieżącej i strategicznej ochrony zdrowia.

Debata ma przyczynić się do wypracowania wspólnego projektu poprawy funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej i do nakreślenia strategii działania na kilkanaście najbliższych lat.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)