Warszawa: rezydenci rozpoczęli głodówkę protestacyjną

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 02 października 2017 15:05

W poniedziałek (2 października) o 13.45 w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury rozpoczęła się konferencja prasowa Porozumienia Rezydentów OZZL. Jednocześnie ok. 20 osób zainicjowało głodówkę, trwa też oddawanie krwi w największych miastach.

Warszawa: rezydenci rozpoczęli głodówkę protestacyjną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Trwa protest głodowy lekarzy rezydentów. Rozpoczął się 2.10 o 13:45. Wszystkim protestującym życzymy wytrwałości" - napisało na Twitterze Porozumienie Zawodów Medycznych. Na protest przyjechali lekarze z całej Polski. 

Tuż po rozpoczęciu konferencji PZM tweetowało: "Wszystkie zawody medyczne zrzeszone w PZM murem za lekarzami! Na czele z fizjoterapeutami!"

PZM na Twitterze cytuje również stanowisko Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Bukiel podkreśla, że lekarzy rezydentów popierają wszystkie zawody medyczne zrzeszone w Porozumieniu Zawodów Medycznych. "Poparcie innych zawodów medycznych nie jest wyłącznie poparciem dla rezydentów. To poparcie dla pacjentów" - czytamy.

"Ten protest dotyczy całego systemu ochrony zdrowia, a nie wybranego fragmentu. Patrząc całościowo, rażąco brakuje środków na leczenie chorych, na zakupy sprzętu, na skrócenie kolejek, na zapobieżenie tym wszystkim dramatom, które dzieją się na co dzień" - napisało w komunikacie Porozumienie Rezydentów OZZL.

Głównym postulatem młodych lekarzy jest "wzrost nakładów na ochronę zdrowia oraz konkretne działania poprawiające sytuację personelu ochrony zdrowia, którego już prawie nie ma".

"Protest głodowy jest konsekwencją braku pozytywnej reakcji rządzących na wszystkie inne, wcześniejsze i bardziej łagodne formy wpływania związków zawodowych na rządzących w sprawie reformy ochrony zdrowia, w tym liczne listy, petycje, stanowiska, manifestacje, jak również obywatelski projekt ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia,  pod którym Porozumienie Zawodów Medycznych zebrało prawie 240 tys. podpisów" - czytamy w komunikacie PR OZZL.  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze