PAP/Rynek Zdrowia | 21-10-2020 12:03

Warszawa: ratownicy medyczni z PSP będą wspierać szpitale tymczasowe

Ratownicy medyczni z Państwowej Straży Pożarnej będą wspierać szpitale tymczasowe m.in. ten powstający na Stadionie Narodowym - poinformował PAP rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. Jak dodał, do pomocy zgłosiło się już 250 ochotników z uprawnieniami ratownika medycznego.

Do pomocy zgłosiło się już 250 ochotników z uprawnieniami ratownika medycznego. Fot. Shutterstock

Batorski zaznaczył, że 50 strażaków-ratowników zostanie skierowanych do Warszawy, gdzie będą pracowali w szpitalach tymczasowych przeznaczonych do walki z SARS-CoV-2, m.in. w szpitalu powstającym na Stadionie Narodowym.

- Tych 50 ratowników medycznych zgłosiło się na ochotnika. Nie są oni zatrudnieni w Państwowym Ratownictwie Medycznym, dlatego skierowanie ich do Warszawy nie osłabi systemu - powiedział PAP Batorski.

Dodał, że kolejnych 200 ochotników z PSP znajduje się obecnie w rezerwie i - w razie potrzeby - również zostanie skierowanych do pomocy. Ratownicy z PSP będą rozlokowani w stołecznych hotelach.

W związku z potrzebą wsparcia działań ratowniczo-gaśniczych strażacy PSP od piątku nie będą już brali udziału w pomiarach temperatur na granicznych punktach pomiarowych. Obecnie działają oni w 18 takich punktach na granicy zewnętrznej. Pomiary temperatury na granicach przejmie całkowicie Straż Graniczna.

Przeszkolenie w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy mają wszyscy strażacy PSP, natomiast dyplom ratownictwa medycznego ma 2,4 tys. spośród nich, z czego ośmiuset pracuje dodatkowo w Państwowym Ratownictwie Medycznym, jeżdżąc w zespołach wyjazdowych karetek pogotowia.

We wtorek szef KPRM Michał Dworczyk poinformował o blisko 100 zgłoszeniach od pielęgniarek i ratowników medycznych gotowych pracować w szpitalu na Stadionie Narodowym. Zapowiedział również, że od środy ruszy infolinia dla medyków chcących pracować w szpitalach tymczasowych.

PAP - Marcin Chomiuk