Warszawa: przez dwa tygodnie wszystko o wolontariacie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2011 12:39

Decyzją Komisji Europejskiej rok 2011 jest poświęcony wolontariatowi. Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu w podróży po Europie stanie na dwa tygodnie na Placu Defilad w Warszawie.

Warszawa: przez dwa tygodnie wszystko o wolontariacie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W ramach obchodów po Europie podróżuje przygotowany przez z inicjatywy KE Pawilon ERW, gdzie odbywają się spotkania, dyskusje, wystawy i inne wydarzenia związane z promocją wolontariatu. Interaktywna trasa promocyjna obejmuje wszystkie państwa członkowskie UE. Pawilon gościł już m.in. we Francji, Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Austrii. W Warszawie będzie w dniach 1-14 września; stanie na Placu Defilad.

Swoje dni będą mieć m.in. wolontariat młodzieżowy, wolontariat w kulturze i sztuce, wolontariat ratowniczy. Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w MPiPS, który jest Krajowym Organem Koordynującym ERW, zwraca uwagę m.in. na seminarium poświęcone wolontariatowi długoterminowemu.

- Europa jako społeczność międzynarodowa starzeje się i na pewne rodzaje usług trzeba się przygotować. Nie tylko jeśli chodzi o usługi odpłatne, ale również te o charakterze wolontariackim. To duże wyzwanie dla rynku pracy, ale także dla funkcjonowania społeczeństw. W przyszłym roku będziemy mieć Europejski Rok Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, wolontariat będzie miał w tym kontekście duże znaczenie - podkreśla dyrektor DPP.

Więckiewicz podkreśla, że w ramach obchodów ERW ważne jest stworzenie długofalowej polityki na rzecz wolontariatu.

- Trzeba upowszechniać postawy i zachowania obywatelskie, w tym wolontariat. To wymaga wsparcia państwa, w tym także finansowego - żeby w środowiskach lokalnych powstawały centra wolontariatu, żeby bezinteresowna aktywność obywatelska była elementem stylu życia - mówi Więckiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum