Warszawa: protestowali niepełnosprawni i fizjoterapeuci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2014 14:35

Niepełnosprawni, ich opiekunowie i fizjoterapeuci domagają się ochrony swoich praw - w poniedziałek (5 maja) przeszli ulicami Warszawy sprzed Sejmu do kancelarii premiera. Tego dnia przypada Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Na transparentach niesionych podczas manifestacji uczestnicy napisali m.in. "Motto NFZ - czas leczy rany", "NFZ - państwo w państwie" "Fizjoterapeuci pomagają godnie żyć pacjentom. A pan, panie premierze Tusk?" i "Dość ignorancji, my fizjoterapeuci żądamy ustawy".

Delegacja protestujących w kancelarii premiera złożyła petycję ze swymi żądaniami, m.in. jak najszybszego wprowadzenia w życie wszystkich zapisów Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Chcą też spójnego systemu opieki i wsparcia osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach życia.

Protestujący domagają się także rzetelnej ustawy antydyskryminacyjnej, która chroniłaby prawa osób niepełnosprawnych, zawierającej regulacje dotyczące opiekunów oraz unormowania dotyczące pracy fizjoterapeutów.

Marcin Mikulski, prezes stowarzyszenia Aktywne Życie z Katowic, organizator manifestacji, powiedział, że celem spotkania w dniu walki z dyskryminacją jest pokazanie, że organizacje niepełnosprawnych mogą się zjednoczyć w walce o swoje prawa.

- Jest nas w Polsce bardzo dużo - nasze środowisko to 4,7 mln osób. Nie działamy wspólnie od wielu lat i teraz ponosimy negatywne konsekwencje tego braku wspólnych działań - ocenił.

Jak poinformował Mikulski, przygotowania do manifestacji trwały ok. trzech miesięcy. W tym czasie poparcie dla inicjatywy wyraziło 46 organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych z całego kraju, a 25 z nich zadeklarowało udział w manifestacji. W proteście wzięło udział kilkaset osób.

W ocenie Mikulskiego niedawne spotkanie okrągłego stołu w ministerstwie pracy nie poprawi radykalnie sytuacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Wiele organizacji osób niepełnosprawnych nie dostało bowiem zaproszenia do udziału w tym spotkaniu. - W tej chwili okrągły stół ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza wygląda dość kanciasto - powiedział Mikulski.

W środę 30 kwietnia w ministerstwie pracy odbyło się pierwsze spotkanie okrągłego stołu niepełnosprawnych. Rozmowy z udziałem protestujących wcześniej w Sejmie i przed Sejmem opiekunów osób niepełnosprawnych - dorosłych i dzieci mają być kontynuowane 12-14 maja w pięciu zespołach roboczych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum