Warszawa: potrzebny plan rozwoju opieki zdrowotnej

Autor: RR, gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2011 11:47

W Warszawie przez ostatni rok pojawiło się blisko sto nowych podmiotów, które chciałyby realizować świadczenia szpitalne - informowała niedawno minister Ewa Kopacz. Podkreśliła jednocześnie, że nie wszystkie będą mogły liczyć na finansowanie z NFZ.

Warszawa: potrzebny plan rozwoju opieki zdrowotnej

Mimo ryzyka związanego z finansowaniem przez publicznego płatnika nowe lecznice wyrastają jak grzyby po deszczu. Samych tylko prywatnych szpitali jest w stolicy obecnie 21. Na Bródnie zakończyła się w maju budowa 44-łózkowego szpitala Swissmed Centrum Zdrowia SA (oddziały chirurgiczny, ginekologiczny, laryngologiczny i ortopedyczny). Placówka planuje rozpoczęcie przyjęć we wrześniu. Kontraktu z Funduszem jeszcze nie ma.

- W poniedziałek (11 lipca) ogłosiliśmy, że ponownie można składać oferty na świadczenia zdrowotne kontraktowane w zakresie teleradioterapii stereotaktycznej i sądzimy, że tym razem Swissmed Centrum Zdrowia złoży ofertę - powiedziała nam Wanda Pawłowicz, rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W innych dzielnicach, takich jak Białołęka, Ursus i Bemowo, które dotychczas nie mają szpitali, powstanie prywatnych lecznic jest tylko kwestią czasu. Tym bardziej, że uruchomienia planowanego od lat Szpitala Południowego dla Ursynowa, Wilanowa, Konstancina i Piaseczna zapowiadane jest dopiero w 2015 r.

Pojawia się obawa, że prywatne szpitale przejmą najbardziej opłacalne zabiegi finansowane z NFZ, a dla miejskich placówek pozostaną kontraktowe resztki. W dodatku brakuje planu rozwoju stołecznej opieki zdrowotnej. Dlatego coraz częściej stawiane jest pytanie, czy Warszawa potrzebuje kolejnych dużych szpitali, takich jak Szpital Południowy, czy też warto raczej rozwijać wielospecjalistyczne przychodnie ze szpitalami jednego dnia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum