PAP/Rynek Zdrowia | 02-04-2019 15:23

Warszawa: osoby z niepełnosprawnościami pikietowały przed ministerstwem rodziny

Kilkadziesiąt osób pikietowało we wtorek (2 kwietnia) przed Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeciwko wykluczaniu osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Demonstrujący przedstawili petycje, w której domagają się m.in. środowiskowych domów samopomocy dla osób z autyzmem.

Fot. archiwum

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD). Z inicjatywy Kataru ustanowiło go w 2007 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Z tej okazji przed siedzibą resortu rodziny zgromadziło się kilkadziesiąt osób w wyrazie sprzeciwu wobec wykluczaniu osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Organizatorem pikiety jest inicjatywa "Chcemy całego życia".

Demonstrujący złożyli w MRPiPS ok. 100 tysięcy podpisów pod petycją o środowiskowe domy samopomocy dla dorosłych osób z autyzmem i osób z niepełnosprawnością sprzężoną.

W petycji apelują o rozszerzenie sieci środowiskowych domów samopomocy o małe specjalistyczne placówki typu D dla osób z autyzmem oraz E dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną i intelektualną. "Dotacja dla takich podopiecznych musi uwzględniać realne koszty opieki i terapii. Placówki powinny być blisko rodzinnego domu" - napisano.

Autorzy petycji przekonują, że w Polsce dorosłych z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną "zamyka się w czterech ścianach ze starzejącymi się rodzicami". "W małych, specjalistycznych domach pobytu dziennego podopieczni prowadziliby aktywny tryb życia, uczyli się samodzielności i funkcjonowania w społeczeństwie. Przygotowywaliby się do życia poza domem rodzinnym, gdy zabraknie najbliższych" - podkreślono.

"Środowiskowe domy samopomocy potrzebne są także rodzicom, często skrajnie wyczerpanym fizycznie i psychicznie. Młodsi opiekunowie mieliby większe szanse na podjęcie lub utrzymanie pracy" - przekonują autorzy petycji.

Petycję odebrał od organizatorów wiceminister rodziny Marcin Zieleniecki. - Państwa postulaty i oczekiwania nie są dla nas nowe. Jesteśmy w stałym dialogu. Reagujemy też na te oczekiwania. Projekt rozporządzenia, nad którym w tej chwili wspólnie pracujemy, jest odpowiedzią na te postulaty - powiedział Zieleniecki. Dodał, że projekt ten zakłada stworzenie nowego typu środowiskowego domu samopomocy dla osób ze sprzężonymi niepełnosprawnościami i dla osób ze spektrum autyzmu.

- To jest rozwiązanie, które daje możliwość tworzenia ŚDS-ów wyłącznie dla osób z autyzmem. W tej chwili trwa proces konsultacji. Państwa opinia wpłynęła do ministerstwa, wiem, że jest to opinia w niektórych miejscach krytyczna. 6 kwietnia kończą się konsultacje tego projektu. Po analizie wszystkich uwag uzgodnimy termin spotkania i wymienimy się poglądami - zadeklarował wiceminister.

Pikietujący przed MRPiPS trzymali transparenty z hasłami: "Autyzmu się nie leczy, autyzm się akceptuje", "Autyzm nie jest zaraźliwy, ignorancja owszem", "Nie zamykajcie nas w czterech ścianach domów".

- Zebraliśmy 100 tys. podpisów pod petycją. Chcemy zaprezentować to, że tak naprawdę w całym kraju ludzie nas popierają - powiedziała Iwona Kapturzak z inicjatywy "Chcemy Całego Życia".

Podkreśliła, że postulaty środowisk osób ze spektrum autyzmu "nie są czymś nadprogramowym", tylko ich podstawowym prawem. - Osoby z autyzmem często przejawiają trudności w zachowaniu, w interakcji z otoczeniem. Mają zaburzenia sensoryczne w związku z tym potrzebują komfortowych warunków, małej przestrzeni, opieki jeden na jeden i taką opiekę mogą zapewnić domy ŚDS typu D - wyjaśniła.

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe. Ponieważ zaburzenia autystyczne mogą mieć różne symptomy, używa się określenia "spektrum zaburzeń autystycznych" (z ang. Autism Spectrum Disorder - ASD). Cztery razy częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Cechą charakterystyczną tego zaburzenia jest to, że do pewnego momentu nie daje żadnych istotnych objawów - wszystko wskazuje na to, że dziecko rozwija się prawidłowo. Zmiana następuje najczęściej między 18. a 48. miesiącem życia. 

Karolina Kropiwiec (PAP)