Warszawa: jest śledztwo z zawiadomienia Szpitala Wolskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2013 11:50

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez wojewodę mazowieckiego. Chodzi o zawiadomienie skierowane przez Szpital Wolski, że wojewoda nie zapewnił właściwej koordynacji systemu ratownictwa medycznego.

Warszawa: jest śledztwo z zawiadomienia Szpitala Wolskiego

Jak poinformowała Barbara Lis-Udrycka, rzecznik szpitala Szpitala Wolskiego, do szpitala wpłynęła informacja z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ o wszczęciu śledztwa.

W piśmie prokuratura wyjaśniła, że 16 maja wszczęte zostało śledztwo "w sprawie niedopełnienia swoich obowiązków przez funkcjonariusza publicznego - Wojewodę Mazowieckiego w okresie od 4.03.2013 r. do 20.03.2013 r. w Warszawie, poprzez zaniechanie podjęcia działań mających na celu właściwą organizację, planowanie i koordynację Systemu Ratownictwa Medycznego w Warszawie, w wyniku czego do Szpitala Wolskiego dowożona była zbyt duża liczba pacjentów, tj. o czyn z art. 231 par. 1 kk.".

Jeden z wicedyrektorów Szpitala Wolskiego w marcu złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie zagrożenia życia i zdrowia pacjentów po tym jak karetka przywiozła kolejnego pacjenta, podczas gdy na oddziale zajęte były wszystkie łóżka oraz dostawki.

O zbyt małej liczbie łóżek internistycznych dyrektor szpitala Marek Balicki informował wielokrotnie. Wyjaśniał, że szpital, który ma 105 łóżek internistycznych, obsługuje ok. 300 tys. mieszkańców Woli i Bemowa. Jak podkreślał, obłożenie łóżek internistycznych w 2012 r. w tym szpitalu wynosiło 110 proc., co oznacza, że pacjenci stale przebywali także na dostawkach.

Balicki wskazywał, że mimo codziennego przekazywania informacji o dramatycznym niedoborze miejsc na oddziale chorób wewnętrznych i przepełnieniu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego m.in. do dyrektora wydziału zdrowia mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, lekarza koordynatora ratownictwa medycznego, koordynatora organizacji służby zdrowia w Warszawie oraz centrum dyspozytorskiego wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego "Meditrans", zespoły ratownictwa medycznego transportują kolejnych pacjentów do Szpitala Wolskiego.

Według Balickiego, z przepisów ustawy o świadczeniach zdrowotnych wynika, że to do zadań wojewody w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej należy w szczególności "ocena zabezpieczenia opieki zdrowotnej na terenie województwa".

- Dyrektor Balicki ponosi odpowiedzialność za sytuację w Szpitalu Wolskim i składając doniesienie na wojewodę, chce odwrócić uwagę od rzeczywistego źródła problemu. Jesteśmy przekonani, że ta sprawa będzie wyjaśniana rzetelnie - podkreśliła Ivetta Biały, rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego.

Rzeczniczka w marcu po złożeniu zawiadomienia wyjaśniała wojewoda wydał zalecenie, aby do Szpitala Wolskiego przewożono tylko pacjentów z zagrożeniem życia lub zdrowia.

- Robienie z wojewody głównego winowajcy przepełnienia SOR-u jest niesprawiedliwe i przykre, ponieważ udzieliliśmy tej placówce wszelkiej pomocy, która leży w kompetencjach wojewody - mówiła.

Przypomniała, że wojewoda nie prowadzi żadnego szpitala, a Szpital Wolski jest placówką m.st. Warszawy. Dodała, że wojewoda monitoruje sytuację dotyczącą obłożenia łóżek w szpitalach, jednak nie ma bezpośrednich narzędzi, aby zmienić cały system.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum