Warszawa: do końca roku zniknie 200 barier architektonicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2014 16:53

Do końca 2014 roku w Warszawie zostanie usuniętych 200 barier architektonicznych, takich jak zbyt wysokie krawężniki, nierówne chodniki - poinformowano w poniedziałek (7 lipca) na konferencji prasowej. Rada Warszawy przeznaczyła na ten cel 1 mln zł.

Przebudowa ma ułatwić poruszanie się po mieście osobom niepełnosprawnym, starszym, rowerzystom i rodzicom z dziećmi w wózkach. Prace będą polegać głównie na obniżeniu krawężników przy przejściach dla pieszych, wyrównaniu powierzchni chodników. Na chodnikach, m.in. w miejscach sąsiadujących z przejściami dla pieszych, zostaną też położone specjalne płytki z wypustkami, które mają ułatwić poruszanie się osobom niedowidzącym i niewidomym.

Listę 1100 punktów do przebudowy wybrało Biuro Koordynacji Inwestycji Remontów w Pasie Drogowych Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z twórcami Warszawskiej Mapy Barier, Zarządem Dróg Miejskich i dzielnicami. W tym roku zostanie zmodyfikowanych 200 pierwszych punktów. Najwięcej na Białołęce - 33 oraz na Mokotowie - 28. W grudniu 2013 r. Rada Warszawy przyznała na ten cel 1 mln zł.

Przebudowane zostaną m.in. fragmenty ul. Narbutta na Mokotowie, ul. Ostródzkiej na Białołęce, ul. Zasadowej w Wawrze, ul. Opaczewskiej na Ochocie oraz ul. Rolanda na Targówku.

Jak powiedział Jakub Turek z Biura Koordynacji Inwestycji Remontów w Pasie Drogowym Urzędu m.st. Warszawy, najwięcej miejsc zostanie przebudowanych na ul. Narbutta. - Mieści się tam wiele instytucji publicznych - przychodnie zdrowia, wydziały Politechniki Warszawskiej, gimnazjum, akademiki i biblioteka. A naliczyliśmy tam aż 21 barier architektonicznych. Dzięki współpracy z władzami Mokotowa w tym roku oczyścimy tę ulicę z tych barier - powiedział.

Projekt Warszawska Mapa Barier powstał w 2011 roku, został przygotowany przez stowarzyszenie SISKOM we współpracy m.in. z Niezależnym Stowarzyszeniem Studentów UW, Stowarzyszeniem Moja Białołęka, Towarzystwem Przyjaciół Szalonego Wózkowicza oraz Fundacją MaMa.

- Punkty z barierami architektonicznymi można do nas zgłaszać, jedziemy wówczas na wskazane miejsce, sprawdzamy i robimy dokumentacje fotograficzną. Każdy może się z nią zapoznać na stronie www.mapabarier.siskom.waw.pl - powiedział Adam Zając ze stowarzyszenia SISKOM.

Prace na ulicach będzie przeprowadzać Zarząd Dróg Miejskich w porozumieniu z władzami dzielnic. Jak dodał Turek, bariery architektoniczne będą również usuwane przy nowych inwestycjach oraz podczas rutynowych prac remontowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum