Warszawa: debata o priorytetach w leczeniu chorób rzadkich

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2014 16:15

W czwartek (17 kwietnia br.) odbędzie się w Warszawie debata pt. "Pacjent a budżet - co jest priorytetem w leczeniu chorób rzadkich w Polsce?".

Debata rozpocznie się o godz. 9.30 (Stadion Narodowy, sala Londyn).

Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni eksperci w zakresie leczenia chorób rzadkich, ekonomiki zdrowia, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Agencji Oceny Technologii Medycznych, przedstawiciele organizacji pacjentów oraz parlamentarzyści.

- Choroba rzadka występuje z częstotliwością nie wyższą niż 5 na 10 000 osób. Każdego tygodnia w literaturze medycznej opisywanych jest pięć nowych chorób rzadkich. Okazuje się więc, że przy liczbie występujących obecnie rodzajów chorób rzadkich (5-8 tysięcy) cierpi na nie łącznie 2,3-3 milionów Polaków - informuje organizująca warszawską debatę Fundacja na rzecz Zdrowego Starzenia.

W Unii Europejskiej liczba ta waha się natomiast między 27 a 36 milionami, co stanowi aż 6 do 8% populacji. Choroby rzadkie odpowiadają za: 30% hospitalizacji w szpitalach dziecięcych, 40-45% zgonów przed 15. rokiem życia, 10–25% chorób przewlekłych u dorosłych. 30% pacjentów dotkniętych chorobami rzadkimi umiera przed 5. rokiem życia.

Toczące się obecnie prace nad opracowaniem Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich są okazją do dyskusji na temat kompleksowych rozwiązań umożliwiających poprawę zdrowia i jakości życia osób cierpiących na choroby rzadkie. To również okazja do przybliżenia opinii publicznej problemu chorób rzadkich, który jest w Polsce nadal mało znany i często niezauważalny.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres n.osucha@zdrowestarzenie.org lub kontakt telefoniczny: 604 937 400.

Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie internetowej zdrowestarzenie.org

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum