Warszawa: apel do ministra zdrowia ws. Domu Lekarza Seniora

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 24 września 2013 09:16

Przedstawiciele środowiska lekarskiego zaniepokojeni informacjami o planowanej restrukturyzacji w Domu Lekarza Seniora im. dr. K. Fritza w Warszawie wystosowali do ministra zdrowia list otwarty.

Warszawa: apel do ministra zdrowia ws. Domu Lekarza Seniora
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Mieczysław Szatanek, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Jerzy Woy-Wojciechowski, prezes Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, Jerzy Jurkiewicz wystosowali do ministra zdrowia list otwarty w sprawie planowanej restrukturyzacji w Domu Lekarza Seniora. Sygnatariusze listu pytają, czego ta restrukturyzacja ma dotyczyć i jak zostaną zabezpieczone interesy pensjonariuszy tego Domu.

Pensjonariuszami są lekarze-seniorzy z całej Polski. Ośrodek stał się przystanią dla starszych lekarzy, nie tylko samotnych, ale wymagających stałej opieki lub niemogących już prowadzić samodzielnego życia. Aktualnie w Domu Lekarza Seniora przebywa ok. 100 pensjonariuszy. Niektórzy mieszkają tu kilkanaście lat. 


W placówce znajduje się oddział szczególnej opieki dla 30 osób obłożnie chorych - leżących Na te miejsca oczekuje najwięcej chętnych. Pozostali prowadzą samodzielne życie, ale korzystają ze stołówki, mają opiekę medyczną i pielęgniarską oraz rehabilitację.

Dom ma długą tradycję. Powstał wprawdzie w 1992 r., ale myśl o jego powołaniu zrodziła się znacznie wcześniej. W 1957 r. dr Kazimierz Fritz, społecznik z czasów II Rzeczypospolitej i żołnierz powstania warszawskiego, wystąpił z inicjatywą utworzenia takiej placówki.

W 1992 r. - dzięki Ministerstwu Zdrowia - pustoszejący Dom Zasłużonego Działacza Ruchu Robotniczego, położony na działce obok szpitala MSW, przekształcono w Dom Lekarza Seniora. Kolejni ministrowie zdrowia uważali tę placówkę za unikatową w strukturach resortu i nie szczędzili wysiłków, aby ona funkcjonowała. Teraz los pensjonariuszy jest niepewny.

Sygnatariusze listu wyrazili nadzieje nadzieję, że publiczne deklaracje Ministra Zdrowia i rządu RP o działaniach na rzecz opieki nad osobami starszymi (w tym przypadku lekarzami) zostaną wprowadzone w czyn. Dom Lekarza Seniora może być najlepszym przykładem potwierdzającym szczerość tych deklaracji, a niepotwierdzone informacje o planowanej likwidacji placówki zostaną przez ministra zdrowia zdementowane.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze