Warszawa: a tu pełna odpłatność za recepty z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ"?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2012 17:41

Warszawskie apteki, które odwiedzili dziennikarze PAP, przyjęły zasadę 100-procentowej odpłatności pacjentów za leki na recepty z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ".

We wybranych aptekach, warszawscy farmaceuci wprowadzili zasadę pełnej odpłatności pacjenta za lek na taką receptę, nawet jeśli należy on do grupy 230 medykamentów przypisywanych pacjentom cierpiącym na choroby przewlekłe.

Jak poinformowano dziennikarza Polskiej Agencji Prasowej w aptece przy ul. Wilczej, insulina zdrożała tam z 25 do 280 zł, a paski do mierzenia poziomu cukru z 3,20 do 47,80 zł. W Aptece "Na Chmielnej" cena pozawałowego Plavixu wynosi nie 40, a 100 zł.

Część aptek jeszcze się zastanawia, jak traktować pacjentów z receptami ostemplowanymi pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ".

- Większość pacjentów zrobiła zapasy leków jeszcze przed Nowym Rokiem, chcąc zabezpieczyć się przed skutkami wprowadzenia w życie nowej ustawy refundacyjnej. Nikt jeszcze nie zgłosił się do nas z taką receptą. Prawdopodobnie jednak wprowadzimy zasadę pełnej odpłatności - mówił kierownik Apteki "Na Chmielnej".

- Nie zgłosili się do nas pacjenci z czerwonymi pieczątkami na receptach. Nie wiemy jeszcze, jak się zachowamy w takim przypadku. Na pewno każdą receptę będziemy traktować indywidualnie - powiedziała kierownik apteki Cefarm przy ul. Widok.

Stołeczni aptekarze narzekali od rana w poniedziałek (2 grudnia) na chaos i sprzeczne informacje, płynące ze strony lekarzy, Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum