Warszawa. Protest medyków. W manifestacji wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia11 września 2021 13:20

Zakończył się wielki protest medyków w Warszawie. W manifestacji uczestniczyły pielęgniarki, ratownicy, lekarze, byli też fizjoterapeuci, diagności oraz pracownicy radioterapii. Według organizatorów ponad 30 tys. osób.

 • To ma być jedna z największych manifestacji pracowników ochrony zdrowia od wielu lat. W sobotę, 11 września, w Warszawie odbędzie się ogólnopolski protest medyków
 • Już po godzinie 11. na placu Krasińskich, gdzie wyznaczono miejsce zbiórki zaczęli zbierać się ludzie
 • Protestujący przejdą z placu Krasińskich pod Ministerstwo Zdrowia, następnie na trasie są Pałac Prezydencki, Sejm oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
 • Według organizatorów ponad 30 tys. osób. Manifestacja ma się zakończyć około godziny 16.

Protest w Warszawie. Medycy domagają się reformy systemu

Trwa protest medyków w Warszawie. W manifestacji bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Wśród nich pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, diagności, pracownicy radioterapii. Są również politycy i organizacje wspierające medyków. 

Zobacz koniecznie: Protest. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd RELACJA NA ŻYWO

Artur Drobniak, wiceprezes NRL: Minister nigdy nie chciał słuchać głosu pracowników ochrony zdrowia, bo dla nich jesteśmy tylko tabelką w Excelu. 

- My już tylko z ministrem nie chcemy rozmawiać, chcemy rozmawiać z kimś, kto podejmuje decyzje w tym kraju. (..) Będą próbować dzielić. Nie dajmy się. Wszyscy razem medycy, wszyscy razem z pacjentami - dodawał.

"Minister wysyła nas na Marsa"

Michał Bulsa z Naczelnej Rady Lekarskiej: Wczoraj usłyszałem, że minister wysyła nas na Marsa. Początkowo myślałem, że to nowy program "Niech jadą", ale chyba wiem dlaczego tak powiedział. Wszystkie pomysły ministra i rządzących od lat są bowiem z kosmosu.

Dodajmy, że zakończenie protestu planowane jest na godzinę 16. Zaraz po nim ruszy Białe Miasteczko 2.0 - wydarzenie inspirowane słynnym miasteczkiem pielęgniarek z 2007 roku.

- Polska pielęgniarka ma średnio 53 lata i umiera w wieku 61lat - przypominała Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. 

"Ta władza na protest nie zareaguje. To musi być dotkliwe"

- Białe miasteczko i forma tego protestu może się skończyć różnie. Ta władza na protest nie zareaguje. To musi być dotkliwe. Wszystko w rękach organizatorów protestu, jak utrudnią władzy życie - powiedziała Dorota Gardias, "burmistrz" Białego miasteczka z 2007 roku, która dziś również otworzy Białe miasteczko 2.0.

- Niech rząd zajmie się robotą jak trzeba. W końcu za to biorą teraz po swoich podwyżkach 40 procent więcej pieniędzy. Ja nie jestem od powoływania i odwoływania ministrów. Niech to rząd sobie radzi z kompetentnymi czy niekompetentnymi ludźmi - dodała.

Czytaj więcej: Warszawa. Trwa protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd NA ŻYWO

Gdyby wszyscy medycy pracowali na jeden etat, to system zawaliłby się

- Najbardziej boli mnie, gdy widzę jak cała rodzina składa się, aby wysłać babcię czy dziadka na wizytę do specjalisty prywatnie. Bo normalnie ma wyznaczony termin na za 1,5 roku. Tak nie może być. Wszyscy płacimy składki i powinniśmy mieć równy dostęp do pomocy - mówił podczas manifestacji dr Tomasz Karauda, który otrzymywał pogróżki za promowanie szczepień przeciw Covid-19

I podkreślał: Gdyby wszyscy medycy postanowili pracować na jeden etat od 8 do 16, to system zawaliłby się z dnia na dzień. Nie znam ani jednego lekarza, pielęgniarki, ratownika, którzy pracowaliby na jednym etacie. System jest oparty na wieloetatowości. To nie wynika z chęci zarobienia wielkich pieniędzy, ale musimy pracować w kilku miejscach. To nie jest normalne, że przyjmujemy pacjentów w 30. czy 35. godzinie swojego dyżuru - dodawał.

Sprawdź: Trwa protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd NA ŻYWO

"Nie obchodzi ich nasze zdrowie, naszych dzieci, zdrowie pracowników ochrony zdrowia"

"Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy. Jak nas zabraknie, to Polska zginie i to dosłownie"

- Oni nie słuchają nas od 30 lat. To nie są pierwsze protesty, pierwsze negocjacje, to nie pierwszy raz, kiedy rządzący widzą te postulaty. Oni po prostu mają to gdzieś. Nie obchodzi ich nasze zdrowie, naszych dzieci, zdrowie pracowników ochrony zdrowia. Zmieńmy w końcu te zasady - mówiła Anna Bazydło z Porozumienia Rezydentów.

- System, w którym pracujemy jest patologiczny. System jest klejony taśmą, a to my jesteśmy tą taśmą. Łatają nami dziury w systemie. Dosyć zgody na takie traktowanie zawodów medycznych - Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Ochrona zdrowia umiera, a fizjoterapia umrze pierwsza

Joanna Tokarska, Krajowa Izba Fizjoterapii: To nie rejestratorka odpowiada, że nie ma terminu. To nie medycy odpowiadają za tłumy w przychodniach. Za to odpowiadają politycy. Pieniądze są na, ale politykę. Żądamy pieniędzy z polityki na ochronę zdrowia. Ile kosztują biura polityków, dlaczego nie ma pieniędzy na zdrowie? Politycy przypominają sobie o nas, gdy coś się im stanie. Wtedy wiedzą, gdzie mogą szukać pomocy. Ochrona zdrowia umiera, a fizjoterapia umrze pierwsza.

O co walczą medycy?

O co walczą medycy? Komitet Protestacyjno - Strajkowy opracował wspólne postulaty. Chodzi m.in. o zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE czy też podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów. Protestujący apelują również o uwagę ze strony rządzących, zwłaszcza spotkanie z premierem i prezydentem, o co zabiegają - jak przypominają - od wielu miesięcy.

Postulaty Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia z 9 września 2021 r.

 • Natychmiastowa zmiana ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw tabela w załączniku nr 1.
 • Realny wzrost wycen świadczeń medycznych oraz ryczałtów o 30% oraz dobokaretki w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne o 80% od 1 października 2021 oraz zobowiązanie AOTMiT do przeprowadzenia ponownej wyceny wszystkich świadczeń do 30 listopada 2022 roku.
 • Zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego (sekretarki medyczne, rejestratorki, opiekunowie medyczni) oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.
 • Zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.
 • Stworzenie na warunkach chroniących medyków i pacjentów odpowiedniego systemu rejestrowania zdarzeń medycznych niepożądanych (no-fault).
 • Rezygnacja stworzenia nowych zawodów medycznym przy jednoczesnym efektywniejszym wykorzystaniu obecnych zawodów medycznych poprzez stworzenie im możliwości kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego rozszerzających ich kompetencje.
 • Wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.
 • Uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.

Czytaj więcej: Dziś protest medyków w Warszawie. Szykuje się największa manifestacja od lat

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze