Warmińsko-Mazurskie: sanepid zdecyduje, jak będzie działała szkoła w Biskupcu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 września 2020 11:39

Powiatowa stacja sanitarno - epidemiologiczna zdecyduje, jak będzie wyglądała nauka w szkole podstawowej w Biskupcu. W poniedziałek po południu (31 sierpnia) okazało się, że jedna z nauczycielek mieszka z osobą zakażoną koronawirusem, władze miasta i dyrekcja szkoły przesunęły rozpoczęcie roku w placówce do 8 września.

Warmińsko-Mazurskie: sanepid zdecyduje, jak będzie działała szkoła w Biskupcu
Fot. pixabay

Zakażenie u osoby zamieszkującej z nauczycielką potwierdzono w poniedziałek po południu. Burmistrz miasta Kamil Kozłowski na portalu społecznościowym poinformował w poniedziałkowe popołudnie, że w związku z tym zdecydował "o przesunięciu terminu rozpoczęcia roku szkolnego w tej szkole na dzień 8 września 2020 r, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że w związku z dynamiką sytuacji termin ten może ulec zmianie". Sytuacja ta nie była konsultowana z sanepidem.

- Jest to sytuacja nietypowa, ponieważ wszystko zadziało się wczoraj po południu, a dziś zaczyna się rok szkolny. Dziś rano otrzymałam od burmistrza Biskupca formalną prośbę o opinię w tej sprawie - powiedziała dyrektor powiatowej stacji sanepidu w Olsztynie Teresa Parys. Przyznała, że pracownik szkoły, który ma w rodzinie osobę zakażoną koronawirusem miał kontakt z bardzo wieloma osobami, dochodzenie epidemiologiczne w tym przypadku obejmie znaczną ilość ludzi.

- Dziś rano w trybie pilnym pobrano wymaz od tej osoby i czekamy na wynik. Po jego uzyskaniu podejmiemy decyzję o dalszych działaniach - powiedziała Parys i przyznała, że ma nadzieję, że wynik wymazu pracownika szkoły uda się uzyskać jeszcze we wtorek. Jeśli tak się stanie prawdopodobnie we wtorek po południu zapadną decyzje o dalszym funkcjonowaniu placówki.

W kontakcie z sanepidem i dyrektor szkoły w Biskupcu jest też olsztyńskie kuratorium oświaty. Rzecznik prasowa instytucji Małgorzata Hochleitner powiedziała, że "wszystko zależy od wyniku wymazu osoby z kontaktu i opinii sanepidu w tej sprawie". Także kuratorium liczy na to, że jeszcze we wtorek uda się podjąć decyzję, co do trybu funkcjonowania szkoły w Biskupcu.

W woj. warmińsko-mazurskim tylko jedna szkoła, Zespół Szkół Specjalnych w Mrągowie, rozpoczął rok szkolny w hybrydowym trybie nauczania. "W tej placówce uczą się dzieci, które są przewlekle chore, a analiza ich schorzeń wykazała, że nie należy ich narażać, że w ich wypadku nauczanie hybrydowe jest bezpieczniejsze" - powiedziała Hochleinter dodając, że ta szkoła przeprowadziła pełną, poprawną procedurę wdrożenia tego modelu nauczania.

Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum