Warmińsko-Mazurskie: coraz więcej szkół zapewnia uczniom ciepłą wodę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2012 19:02

Dzięki kontrolom inspekcji sanitarnej w ostatnich miesiącach znacznie poprawił się stan higieniczny szkolnych łazienek w Warmińsko-Mazurskiem. Tylko sześć placówek oświatowych nie zapewnia uczniom dostępu do ciepłej wody - podał w środę (6 czerwca) olsztyński sanepid.

- Jedynie w sześciu z 789 szkół w ogóle nie ma ciepłej, bieżącej wody, a w 32 kolejnych dostęp do niej jest ograniczony - poinformował Jacek Szydłowski z działu higieny dzieci i młodzieży w warmińsko-mazurskim sanepidzie. Dodał, że wszystkie skontrolowane placówki otrzymały decyzje administracyjne nakazujące usunięcie wykrytych niedogodności.

Według służb sanitarnych jeszcze na początku roku szkolnego liczba szkół, które nie spełniały wymogów, była niemal dwukrotnie wyższa. Pod koniec 2010 r. około 130 placówek w regionie nie gwarantowało uczniom warunków do otrzymania higieny osobistej.

Obowiązek zapewnienia ciepłej i zimnej, bieżącej wody oraz środków higieny nałożyło na szkoły obowiązujące od 31 sierpnia 2011 r. rozporządzenie MEN. Wcześniejsze przepisy mówiły jedynie o obowiązku utrzymania w czystości i sprawności technicznej urządzeń sanitarno-higienicznych.

Zgodnie z rozporządzeniem MEN, każda polska szkoła musi zapewnić uczniom ciepłą wodę, mydło i papierowe ręczniki lub suszarki do rąk. Takie standardy wprowadzono ze względu na narażenie tej grupy wiekowej na choroby zakaźne, w tym zapalenie wątroby typu A, biegunki wirusowe, grypę sezonową i bakteryjne zapalenia jelit.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum