Warmińsko-Mazurskie: PO przedstawiła program dla seniorów

Autor: Agnieszka Libudzka - PAP/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2018 16:34

Coroczne bilanse zdrowia po 60. roku życia, szeroki dostęp do rehabilitacji oraz opiekę sprawowaną przez asystentów w miejscu zamieszkania seniora proponuje m.in. Platforma Obywatelska w projekcie "Polska seniora". Jego założenia PO zaprezentowała we wtorek na Warmii i Mazurach.

PO proponuje seniorom program, który zapewni im "godne, zdrowe i aktywne życie" Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła, że Platforma przedstawiając i konsultując z seniorami założenia programu ma do tego wyjątkową legitymację.

- Kiedy rządziliśmy, stworzyliśmy nie tylko założenia polityki senioralnej, ale przygotowaliśmy grunt i konkretne działania - podkreślił posłanka. Jak dodała, był to program Senior Wigor.

- Utworzyliśmy Narodowy Instytut Geriatrii, powołaliśmy specjalną komisję polityki senioralnej. To za naszych czasów odbył się pierwszy Obywatelski Parlament Seniora. Niestety, "dobra zmiana" wyprowadziła seniorów z polskiego parlamentu - zaznaczyła Okła-Drewnowicz.

Jej zdaniem dotychczasowe działania rządu nie sprzyjają seniorom.

- Seniorzy po 85 roku życia mieli obiecane bezpłatne leki, tymczasem są to tylko wybrane specyfiki i to takie, które i tak niewiele kosztowały, a leki np. na choroby kardiologiczne, zdrożały. Geriatria nie znalazła się w podstawowej sieci szpitali i nie jest finansowana z ryczałtu - zauważyła posłanka.

Odniosła się też do zapowiedzianego przez premiera Mateusza Morawieckiego na sobotniej konwencji PiS programu dla seniorów Dostępność plus. Premier poinformował wówczas, że na ten program w najbliższych kilku latach zostanie zagwarantowana kwota 23 mld zł. - To mniej więcej tyle, ile wydajemy rocznie na 500 Plus - zapowiedział szef rządu.

Okła-Drewnowicz zauważyła, że program dotyczący likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych, w tym dla osób starszych, w 60 proc. jest finansowany ze środków UE.

Jak dodała, PO proponuje seniorom program, który zapewni im "godne, zdrowe i aktywne życie". W myśl programu Platformy, każdy senior po 60 roku życia będzie mógł wykonać coroczny bilans zdrowia, skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie, będzie miał szeroki dostęp do rehabilitacji, oddziały geriatryczne będą tworzone w każdym mieście wojewódzkim, a następnie w szpitalach powiatowych.

PO chce także, by seniorzy mogli uczestniczyć w wydatkach z senioralnego budżetu obywatelskiego, mieli dostęp do zestawu bezpłatnych leków. PO zamierza uruchomić telefony zaufania i biura pomocy seniorom. Wśród propozycji PO są także emerytury bez podatku, opieka sprawowana przez asystentów w miejscu zamieszkania seniora i opłacana z tzw. czeku opiekuńczego, a dla opiekunów prawnych seniorów - gwarantowany urlop.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum