Waldemar Kraska zapowiada uruchomienie kolejnych szpitali zakaźnych i przeprasza za swoją wypowiedź

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2020 11:04

Wiceminister zdrowia Waldemar Kaska zapowiedział w sobotę (4 kwietnia), że resort zdrowia, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na łóżka szpitalne dla chorych z koronawirusem, planuje utworzenie nowych szpitali dla tych pacjentów. W tym tygodniu taka placówka może powstać w Warszawie.

Waldemar Kaska: będą kolejne szpitale dla zakażonych koronawirusen; FOT. PTWP

Kraska na briefingu w sobotę (4 kwietnia) zwrócił uwagę, że uruchomienie takiej lecznicy w stolicy może być wymuszone sytuacją w regionie. Mazowsze  to województwo z największą liczbą zakażonych w kraju.

Wiceminister zdrowia przyznał, że problemem jest obecnie nie tyle uruchomienie nowych placówek, co zapewnienie tam potrzebnej obsady, dlatego - w jego opinii - każde ręce do pracy się przydadzą, także wolontariuszy.

Wiceminister odniósł się do sytuacji związanej z dużym odsetkiem zakażeń wśród personelu medycznego. - Narażenie pracowników służby zdrowie na zakażenie jest znacznie większe niż innych osób. Dlatego utworzyliśmy infolinię i nową ścieżkę badań dla tego personelu tak by w sytuacji podejrzenia zakażenie możliwe było jak najszybsze sprawdzenie tego testem - mówił i dodał, że być może wkrótce będą wprowadzone profilaktyczne testy dla pracowników służby zdrowia. 

- Mamy 116 osób, które wyzdrowiały - zaznaczył i przyznał, że dane o takich przypadkach wkrótce będą raportowane z innymi informacjami.

Kraska przeprosił też osoby, które uraziła jego ostatnią wypowiedź w jednym z wywiadów, jakich udzielił, a odnosząca się do przestrzegania procedur przez personel medyczny. Zapewnił, że jego intencją nie było zarzucanie personelowi bagatelizowania procedur i nonszalancji. - Wszyscy jesteśmy w  wielkim stresie, jeżeli moje słowa dotknęły kogoś, to przepraszam - mówił. 

Przypomnijmy, że Waldemar Kraska goszcząc w radiowej Trójce (1 kwietnia) sugerował, ze  pracownicy medyczni bagatelizują procedury związane z koronawirusem, wprowadzane w placówkach ochrony zdrowia. Wskazywał również, że niektórych - zwłaszcza starszych - pracowników medycznych cechuje nonszalancja w podejściu do tych procedur. Kraska dodał, że część środowiska medycznego w ogóle nie wie o istnieniu procedur związanych z epidemią koronawirusa. 

Naczelna Izba Lekarska uznała te wypowiedzi za niedopuszczalne i domaga się dymisji Waldemara Kraski ze stanowiska wiceministra zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum