Waldemar Kraska: testów nie brakuje, zwiększamy liczbę laboratoriów, badamy personel medyczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2020 11:09

W ocenie wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, testów w kierunku koronawirusa nie brakuje, zwiększana jest też liczba laboratoriów, które je wykonują. Kraska zapewnił, że w przypadku wystąpienia koronawirusa w placówce medycznej, jej personel jest badany, by jak najszybciej wykluczyć kolejne przypadki.

W ocenie wiceministra testów w kierunku koronawirusa nie brakuje Fot. Shutterstock

Wiceminister Kraska w piątek (20 marca) podczas spotkania z dziennikarzami przypomniał, że są to laboratoria prowadzące badania wirusologiczne, do czego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.

- Taki sprzęt - także nowy - pojawił się w Polsce. Każdego dnia badań będzie coraz więcej, bo to jedna z metod, żeby przerwać ten łańcuch epidemiologiczny - ocenił.

Podkreślił, że jeśli wystąpi przypadek koronawirusa wśród personelu medycznego, należy izolować tę osobę, a pozostałe jak najszybciej przebadać.

- Personel medyczny jest kluczowy, bo jeżeli on zostanie wykluczony z walki na pierwszej linii, to zabraknie ratowników, pielęgniarek, lekarzy - wskazał Kraska.

Apelował, by zgłaszając się do placówek medycznych, korzystając z karetki, czy przychodząc na SOR mówić całą prawdę - nie ukrywać, że przechodzi się kwarantannę. Przypomniał, że personel medyczny nawet, jeśli nie zostanie zakażony, to będzie go obowiązywała siedmiodniowa kwarantanna, a to wyklucza z pracy.

Wiceminister zapowiedział też uproszczenie systemu zaświadczeń i potwierdzania kwarantanny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum