×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Waldemar Kraska opowiadał w Sejmie, jak rząd walczy z pandemią. Opozycja: nie macie żadnej strategii! [RETRANSMISJA]

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia16 grudnia 2021 10:49Aktualizacja: 16 grudnia 2021 12:27

Obostrzenia. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w czwartek, 16 grudnia w Sejmowej Komisji Zdrowia informację o obecnej sytuacji epidemicznej, planowanych rekomendacjach i strategii walki z pandemią COVID-19.

Waldemar Kraska opowiadał w Sejmie, jak rząd walczy z pandemią. Opozycja: nie macie żadnej strategii! [RETRANSMISJA]
Walka z pandemią COVID-19 - temat posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia, 16 grtudnia 2021 r. FOT. Screen PTWP
 • Czwartkowe poranne posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia dotyczyło dotychczasowej walki z pandemią w Polsce
 • W czwartek, 16 grudnia, ruszają szczepienia przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat. Otrzymają one zmniejszoną dawkę od Pfizera
 • Prace nad projektem ustawy, która pozwoli pracodawcy sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19, zostaną wznowione po Świętach

Dotychczasowa walka z pandemią i nowe rekomendacje

Podczas czwartkowego, porannego posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia, na wniosek posłów opozycji wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podsumował dotychczasowy przebieg walki z pandemią COVID-19.

Wskazał, między innymi, że dynamika wzrostu zakażeń SARS-CoV-2 od kilku dni spada, co jest pozytywnym sygnałem.

- Z 592 dzisiejszych zgonów ok. 75 proc. dotyczy osób niezaszczepionych. Obecnie chorują i coraz częściej z powodu nowych mutacji umierają na COVID-19 nie tylko ludzie starsi, ale i młodzi pacjenci bez chorób współistniejących - zaznaczył Kraska.

- Wydaliśmy wiele milionów zł na dostawy tlenu dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach. Niestety, wielu chorych z objawami tej infekcji zbyt późno zgłasza się do lekarza, stąd efekty ich leczenia często nie są dobre - dodał wiceszef resortu zdrowia.

Oglądaj retransmisję posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia, dotyczącego obecnej walki z pandemią i jej strategii na najbliższe tygodnie.

Opozycja: rząd nie ma żadnej strategii walki z COVID-19

Poseł Michał Szczerba (PO) zaznaczył, że resort zdrowia opiera się w walce z pandemią na tzw. strategii 3.0 z listopada 2020 roku:

- W tym dokumencie nie ma słów Delta, Omikron i szczepienia. To oznacza, że rząd nie ma żadnej aktualnej strategii walki z COVID-19, tymczasem z powodu koronawirusa umiera codziennie ok. 500 Polaków - powiedział poseł Szczerba.

Posłowie opozycji zgodnie zarzucali Ministerstwu Zdrowia: nieskuteczne promowanie szczepień; brak konsekwencji i logiki wprowadzanych obostrzeń; niespójny rządowy przekaz o zapowiadanym wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 wśród nauczycieli - miał wejść od 1 marca 2022, ale nadal nie wiadomo, czy tak się stanie.

Czytaj też: Lek na COVID-19 na wyczerpaniu. Kraska: dziś dotarły zapasy remdesiviru. Natychmiast pojedzie do szpitali

Kiedy pracodawca sprawdzi, czy jesteś zaszczepiony?

Przypomnijmy, że w środę, 15 grudnia podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia miało się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy, która pozwoli pracodawcy sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19.
Posiedzenie ostatecznie się nie odbyło, bo na sali był nadkomplet gości, w tym osoby, które przyszły z posłami Konfederacji.

- Nie zapraszałem tych osób. Zostały wprowadzone nieoficjalnie. Mam nadzieję, że na kolejnym posiedzeniu  posłowie opozycji zachowają większą powagę niż dzisiaj - powiedział Poseł Tomasz Latos (PiS), przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, którym, m.in. ze względów sanitarnych odwołał środowe posiedzenie.

Prace nad projektem zostaną wznowione po Świętach. - Ze względu na duże emocje i zainteresowanie tym projektem, planowane jest też jego publiczne wysłuchanie - zapowiedział Tomasz Latos

Przypomnijmy, że w czwartek, 16 grudnia, ruszają szczepienia przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat. Otrzymają one zmniejszoną dawkę od Pfizera.

Czytaj też:

15 grudnia wchodzą nowe obostrzenia covidowe. Długa lista ograniczeń

Koronawirus. Dzisiaj ruszają szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat

Po awanturze w Sejmie: będzie publiczne wysłuchanie projektu o weryfikacji szczepień przez pracodawców

Pracodawca sprawdzi czy jesteś zaszczepiony? Konfederacja zablokowała prace nad tym projektem

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze